Стандард

Рецесија

КОМПАНИИ

Грција: Опоравувањето од рецесијата започнува во вториот квартал на 2021 година

Влатко Зорба
Рецесијата, која преовладуваше во грчката економија во текот на 2020 година, ќе продолжи и во првиот квартал на оваа година. Закрепнувањето на бруто домашниот производ...
АНАЛИЗИ

Нова рецесија и се заканува на Европа (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната најверојатно повторно ќе се намали на почетокот на оваа година, откако пандемијата го втурнува регионот во двојна рецесија. Аналитичари, вклучувајќи JPMorgan Chase...
АНАЛИЗИ

Блокадите поради короната ја враќаат заканата од рецесија во Европа

msp-admin
Закрепнувањето на европската економија е запрено од новите ограничувања наметнати од владите за борба против коровирусот, што може да го турне регионот во нова рецесија,...
ЕКОНОМИЈА

Светска банка: Црна Гора во најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
Според последните проекции на Светска банка, Црна Гора ќе има најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан, проценета на 12,4 проценти, што ќе резултира со...
ЕКОНОМИЈА

НАЈГОЛЕМИОТ ПАД ВО ИСТОРИЈАТА: Америка во најдлабока рецесија досега, најмалку 40 милиони без работа

Stefanija Kuzmanovska
Дека најголемата светска економија е во рецесија, официјално беше потврдено во понеделникот од страна на Националното биро за економски истражувања (НБЕР), институцијата надлежна за утврдување...
ЕКОНОМИЈА

САД влегоа во рецесија во февруари по 128 месеци експанзија

Stefanija Kuzmanovska
САД влегоа во рецесија во февруари по 128 месеци експанзија, наведе група на економисти во САД. „Врвот на месечната економска активност на САД беше во...
АНАЛИЗИ

Најголемите европски економии се во рецесија, а најлошото допрва доаѓа

msp-admin
Германската економија потона во рецесија поради пандемијата од коронавирус, забележувајќи најголем пад на активност во првиот квартал од финансиската криза, а Министерството за финансии предупредува...
ЕКОНОМИЈА

ММФ: Светот веќе е во рецесија

Влатко Зорба
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со...
ЕКОНОМИЈА

Економијата број 1 во Европа насочена кон рецесија

Stefanija Kuzmanovska
Борбата против коронавирусот ја турка Германија во рецесија. „Проценките за тоа колку длабока ќе биде таа, во моментов е предмет на неизвесност. Разгледани се различни...
АНАЛИЗИ

„Њујорк Тајмс“: Зошто оваа рецесија ќе биде поинаква од претходните?

msp-admin
Во претходните финансиски кризи, централните банки ширум светот развија докажан пакет на алатки за спасување на националните економии. Па зошто не функционираат претходните интервенции и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!