СТАНДАРД life
АНАЛИЗИ

Нова рецесија и се заканува на Европа (инфографик)

Економијата во еврозоната најверојатно повторно ќе се намали на почетокот на оваа година, откако пандемијата го втурнува регионот во двојна рецесија.

Аналитичари, вклучувајќи JPMorgan Chase & Co. и UBS Group AG, ги намалуваат своите предвидувања, земајќи го предвид обновувањето на рестриктивните мерки и можноста дека новиот вид коронавирус од Велика Британија ќе се прошири на копното, пишува „Блумберг“.

Додадете го одложувањето на вакцинацијата кон нарушувањата во трговијата поради „Брегзит“ и сцената е подготвена за вториот последователен квартал на падот на бруто домашниот производ. Ова би било „дежа ву“ од почетокот на 2020 година. Иако падот сега не е толку голем, тоа ќе го зголеми притисокот врз задолжените влади и Европската централна банка, кои ќе се состанат следната недела за да ја утврдат насоката на нејзината политика за да обезбеди повеќе финансиски средства за поддршка.

Податоците покажуваат дека иако економската активност во еврозоната се интензивираше во првата недела од оваа година, кога луѓето се вратија на работа, таа беше далеку пониска од пред една година.

„Блокадите и бавните вакцинации не помагаат“, рече Катарина Утермол, економист во „Allianz“.

Bloomberg Economics предвидува дека економијата во еврозоната ќе се намали за околу 4% во првите три месеци од 2021 година, заснована врз песимистички претпоставки за тоа колку ќе траат ограничувањата. Претходно се предвидуваше раст од 1,3%.

JPMorgan, кој проценува дека економијата претрпе огромен пад од 9% во четвртиот квартал на 2020 година, сега предвидува пад од 1% во првиот квартал од оваа година во споредба со претходната прогноза за раст од 2%.

UBS очекува пад од 0,4% за првиот квартал во споредба со претходните очекувања за раст од 2,4%. Goldman Sachs Group Inc. предвидува мала контракција, со голема несигурност и „ризици, свртени дополнително во насока надолу“.

„Брегзит“, исто така, има влијание. ING вели дека покрај шокот од вирусот, извозот може повторно да ослабне по зајакнувањето на крајот на годината, бидејќи компаниите од еврозоната побрзаа да испорачуваат производи во Велика Британија пред можен „Брегзит“ без трговски договор.

Холандската банка очекува нула раст „во најдобар случај“ во текот на следните три месеци и рече дека економијата ќе се врати на нивото пред пандемијата до 2023 година.

„2021 година започнува на погрешно стапало. Почетокот на кампањата за вакцинација беше бавен, а понекогаш и хаотичен“, рече главниот економист Питер Ванден Хуте.

Постојат значителни разлики помеѓу земјите-членки. Германија ја користи својата поголема зависност од производството, со тоа што фабриките остануваат отворени, додека владините блокади ги затворија малите продавници кои продаваат несуштинска стока – големдел во угостителската индустрија.

Bloomberg Economics соопшти дека најголемата европска економија веројатно успеала да пријави одреден раст во четвртиот квартал. Во меѓувреме, германската канцеларка Ангела Меркел денеска рече дека строгите ограничувања можат да останат во сила до крајот на март.

Земјите како Франција, кои повеќе се потпираат на услугите, се повеќе погодени. Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер во вторникот изјави дека неговата прогноза за закрепнување на БДП од 6% во 2021 година, што би бил најбрзиот раст во последните 50 години, ќе биде „предизвик“.

Сите влади се под зголемен притисок да ги поддржат компаниите и работниците со фискална помош.

Централната банка веќе ја подготви својата програма за откуп на обврзници до март 2022 година. Ова значи дека може да се движи оваа година без поголеми прилагодувања на политиките. Citigroup вели дека програмата сепак ќе треба повторно да се продолжи.

Летно изненадување?

Повеќето економисти предвидуваат дека во вториот квартал – по повеќе од една година на несреќи – конечно ќе започне закрепнувањето. Може да биде силно, барем првично, откако ќе се намалат ограничувањата и падне бројот на заразени, бидејќи поголемиот дел од популацијата ќе биде вакцинирана.

Побарувачката може да доведе до ослободување на стотици милијарди евра ненамерни заштеди на потрошувачи, што пак може да предизвика привремено зголемување на инфлацијата.

До втората половина на годината, досега невидениот фонд за опоравување од 1,8 трилиони евра и повеќегодишниот буџет мора да го поддржат растот – јавните инвестиции, што ќе бидат клучно значење, доколку компаниите сакаат да ги поправат финансиите, исцрпени од кризата.

„Очекуваме владите да обезбедат постојана поддршка за да помогнат во закрепнувањето, преминувајќи од приходна поддршка кон стимулирачка побарувачка“, рече економистот на UBS, Рајнхард.

Поврзани вести

„Dolchstosslegend“: Германија од 1918 година служи како предупредување за САД

msp-admin

Како ИПО на Coinbase може да влијае на екосистемот на криптовалутите?

Влатко Зорба

Од Турција до Италија: Паѓаат цените за сместување, вака земјите ги анимираат гостите