Стандард
АНАЛИЗИ

Блокадите поради короната ја враќаат заканата од рецесија во Европа

Закрепнувањето на европската економија е запрено од новите ограничувања наметнати од владите за борба против коровирусот, што може да го турне регионот во нова рецесија, пренесува „Блумберг“.

Четирите најголеми економии во еврозоната се наоѓаат во различни форми на блокада, засенувајќи ги податоците во петокот, кои покажаа рекорден раст на бруто домашниот производ во третиот квартал.

Се очекува нов пад, владите да побараат дополнителна помош, а Европската централна банка (ЕЦБ) ветува нови парични стимули во услови на брзо влошување. Неговиот потпретседател, Луис де Гиндос, рече дека стагнацијата или дури и контракцијата не може да се исклучат овој квартал.

„Економската слика дефинитивно се влошува. Ова се нарекува двојна рецесија ж“, рече Карстен Бржески, главен економист на ИНГ во Германија.

Закрепнувањето на еврозоната од првата блокада поради коронавирусот во пролетта се чинеше привремено пред развојот од оваа недела. Индикаторите за активност опаѓаа, а довербата кај компаниите и потрошувачите беше разнишана по скокот во летото.

Европските берзи доживеаја превирања, при што паневропскиот индекс Stoxx 600 се упати кон трет последователен пад на неделата. Ефектите врз каматните стапки на државните заеми се ублажени со купување на обврзници од страна на ЕЦБ.

Во Франција, баровите и рестораните ќе бидат затворени барем до почетокот на декември, забрани има за собирање на јавни места, а ќе се затворат и трговците на мало што продаваат несуштинска стока.

Германија ќе ги затвори деловните активности во хотелскиот сектор и ќе воведе ограничувања на собирите, додека Италија ќе го ограничи работното време.

Гувернерот на италијанската централна банка Игнасио Виско во петокот рече дека новиот бран пандемија ќе го запре закрепнувањето на економијата. Досегашниот напредок беше поддржан од високите државни трошоци и вонредните стимулации на ЕЦБ, и двете ќе треба дополнително да се зајакнат.

„Ескалацијата на пандемијата се заканува на досега постигнатите резултати. Постои ризик од зголемување на инциденцата на вирусот, иако сега мерките не се толку драстични како на пролет. Тие ќе имаат негативно влијание врз довербата и трошоците на семејствата и компаниите“, рече Виско.

Иако новите блокади не се толку сериозни како првиот пат, последиците сепак ќе бидат драматични бидејќи земјите се обидуваат да го контролираат ширењето на инфекцијата.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер рече дека владините мерки можат да доведат до пад на економијата на Франција за 15%. „Дојче банк“ предвидува намалување на германската економија од околу 0,5% овој квартал.

Податоците за БДП за третиот квартал покажуваат дека економиите брзо се опоравуваат по завршувањето на блокадата. Но, некои од проблемите се подолготрајни – БДП останува далеку под нивото пред кризата, откако кај Германија, Франција и Италија разминувањето е меѓу 4% до 5%, а кај Шпанија – 9%.

Месеците на намалена побарувачка ги бришат тековите на пари и ги осакатуваат помалите компании. Покрај тоа, некои владини програми за заштита на компаниите и нивните вработени не се толку дарежливи како што беа на почетокот на пандемијата.

Исто така, постои ризик домаќинствата да реагираат поинаку. На пролет имаше надеж дека блокадата ќе биде еднократна, но сега можеби не е така.

Според Оливие Бланшард, виш соработник во институтот Петерсон за меѓународна економија и поранешен главен економист во ММФ, зголемениот страв на потрошувачите за нова блокада и работни места може да доведе до уште поголеми намалувања на трошоците. Истата логика се однесува на компаниите, што дополнително ги загрозува потенцијалните клиенти.

Позицијата на Бланшард е дека владите ќе мора да потрошат многу за да спречат повеќе разорни, долгорочни последици од блокадите.

Гувернерката на ЕЦБ, Кристин Лагард, зборуваше во иста насока на прес-конференција во четвртокот кога таа повика на поголема фискална помош, ветувајќи буквално нови стимулации во некоја форма во декември што ќе ги задржи ниските каматни стапки на владата.

Во интервју за Телевизијата Блумберг во петокот, Роберт Холцман, член на Управниот совет на ЕЦБ, рече дека и покрај новите пречки на економијата, таквата поддршка од државните органи треба да биде доволна за да се спречи двојна рецесија.

„Рецесијата нема да биде голема како во вториот квартал, на пример. Веќе се очекуваше дека четвртиот квартал нема да биде толку силен како третиот. Веројатно ќе биде послаба со оглед на моменталното опкружување, но намалувањето нема да биде остро како што мислат некои луѓе во моментов“, рече Холцман.

Поврзани вести

Вол Стрит крева раце од Трамп

msp-admin

Трилиони долари заштеди ќе влезат во економијата по пандемијата

Влатко Зорба

Која земја ја има најдобрата позиција во претстојниот нов светски поредок?

Влатко Зорба