Стандард
АНАЛИЗИ

Биткоинот не може да ги замени банките

Неколку часа во средата, дигиталните услуги, користени од Федералните резерви на САД за справување со трансферите помеѓу банките, останаа недостапни поради „грешка во работењето“. Во исто време, сопствениците на биткоин продолжуваат да се залагаат за веродостојноста на нивната мрежа за плаќање, дистрибуирана меѓу сите компјутери кои кои извлекуваат токени, пишува Фајненшл тајмс.

Еден од аргументите во корист на купување и поседување биткоин е дека криптовалутите на крајот ќе ги заменат самите банки, бидејќи нивните услуги за складирање и трансфер на пари повеќе нема да бидат потребни. Ова за возврат ќе ги направи криптовалутите толку вредни што ќе ги заменат „валканите“ долари како валута.

Да се ​​има какво било средство со надеж да се претвори во пари, секако е долгорочна стратегија за инвестиции. Но, тоа исто така покажува недоразбирање за тоа како функционираат доларите и кој ги создава сега. Голем дел од она што моментално функционира како пари во САД и во која било развиена економија не доаѓа од владата. Потекнува од трговски банки. Банките не чуваат само пари, ниту само ги префрлаат. Тие ги создаваат.

Неразбирањето за ова прашање е широко распространето, и во врска со ова во 2014 година, Банката на Англија (АЦБ) објави извештај „Правење пари во современата економија“ за да и се разјаснат работите на јавноста. Во учебниците се вели дека банките земаат депозити и потоа ги пуштаат. Ова е токму спротивното, посочуваат од АЦБ. Комерцијална банка одлучува прво да го даде заемот, по што го зголемува салдото на вашата сметка. Овој додаток е сосема нов заем.

Таканаречените фиат пари, одбиени од поддржувачите на биткоин, обично се дефинираат како валута издадена од владата, која не е поддржана од средство како што е златото. Но, многу фиат пари што ги користиме за цели, како плаќање данок, се всушност заеми регулирани од владата, но произведени од комерцијални банки.

Создавањето нови кредитни пари е добра деловна активност, па затоа, век по век, луѓето наоѓаат нови начини за позајмување. Американската историчарка Ребека Спанг истакнува дека монархијата во предреволуционерната Франција, за да ги заобиколи законите за лихварство, земала еднократни плаќања од инвеститорите и ги враќала со доживотен закуп.

Во Америка во 21 век, банките во сенка се преправаат дека не се банки за да избегнат регулатива. Но, заемите кај нив се случуваат. Не можете да престанете да давате заеми. Не можете да ги запрете со расипан компјутер или дрвен кол во срцето. Профитот е премногу примамлив, според ФТ.

Ова е нешто што инвеститорите во биткоин веќе почнуваат да го разбираат. Земете ја, на пример, компанијата за крипто-кредитирање BlockFi, која пушти кредитна картичка преку заедничко вложување со Visa. Картичката поддржува купување биткоин, слично на картичките што собираат милји од летовите. Сепак, набавките се плаќаат со потрошувачки заем, како и секоја друга кредитна картичка.

Nexo, друга компанија за крипто-финансирање, планира да позајмува готовина за биткоини, а износот на заемот да достигне 60% од цената на токенот. Овој заем е сосема нов вид заем.

Слично на тоа, Kraken Financial, брокер за токени, ќе ви овозможи да тргувате преку таканаречена маржа сметка, во која компанијата одвојува дел од куповната цена на криптовалутата.

Пристапот на овие компании е револуционерен. BlockFi ветува „иднина на финансиите“. Coinbase, берза за криптовалути што аплицираше за првична јавна понуда (ИПО) во четвртокот (25-ти февруари), сака да „создаде отворен финансиски систем за светот“. Она што всушност го прават сите овие компании е да заработуваат такси и камати на заеми. Тие произведуваат фиат кредитни пари. И зошто да не? Ова е добар бизнис.

Биткоинот се покажува како добар начин за зајакнување на системот, кој веќе функционира. Постојат многу работи во овој систем кои не функционираат добро. Набавката на кредитни пари може да биде непостојана, бидејќи банките престануваат да позајмуваат за време на економскиот пад, токму кога на луѓето им е најпотребно. Тие имаат малку поттик да дадат ефтини заеми на луѓе на кои им требаат мали заеми. Но, досега нема многу работи што Bitcoin ги направи, за да ги поправи овие работи, и воопшто не е јасно што ќе се случи.

Поврзани вести

Како лекциите од 2008 година може да спречат финансиски колапс во Европа?

Влатко Зорба

Кои се главните ризици за инвеститорите во Блискиот исток во 2020 година?

msp-admin

Ако пукне балонот Тесла, нема да дојде до катастрофа

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!