СТАНДАРД life

Пад

АНАЛИЗИ

Неуспехот на вакцинацијата во Европа навестува мрачно и тешко лето

Влатко Зорба
Забрзаната имунизација на населението во САД по инаугурацијата на новиот шеф на државата дава надеж дека Американците ќе можат да се вратат на плажите и...
КОМПАНИИ

Централната банка на Германија предвидува нагло опаѓање на економијата

Влатко Зорба
Германската економија најверојатно драстично ќе падне во првиот квартал поради пандемиските мерки што извршија сериозен притисок врз услужниот сектор и ги забавија силните активности во...
КРИПТОВАЛУТИ

За само еден час Биткоин изгуби 5% од својата вредност

Влатко Зорба
По утринскиот скок на берзата на криптовалути, кога биткоинот вредеше дури 58.500 долари, вредноста на најпопуларната криптовалута падна за само еден час за повеќе од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Новата надградба на Windows 10 поправа проблем со печатачите што предизвикуваше пад на системот

Влатко Зорба
По претходното ажурирање на Windows 10, некои корисници имаа проблеми со падови на системот и „синиот екран на смртта“ кога се обидоа да отпечатат нешто...
КОМПАНИИ

Бројот на вработени во ЕУ падна за 1,6% во последните 3 месеци од 2020 година

Влатко Зорба
Вработувањето во Европската унија и еврозоната забави во последните три месеци од 2020 година, според последниот извештај на Бирото за статистика на ЕУ, Евростат. Сезонски...
КОМПАНИИ

Пазарната вредност на Tesla падна 244 милијарди долари за еден месец

Влатко Зорба
Акциите на Tesla паднаа во понеделникот, петти последователен ден на тргување. Пазарната капитализација на компанијата на Елон Маск потона за неверојатни 244 милијарди долари во...
КОМПАНИИ

Пазарната капитализација на Tesla се намали за скоро 90 милијарди долари за само една недела

Влатко Зорба
Падот на акциите на технолошките фирми оваа недела збриша скоро 90 милијарди долари од пазарната капитализација на американскиот производител на електрични автомобили Tesla, објави Блумберг....
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ со рекордна загуба од 6,7 милијарди евра во 2020 година

Влатко Зорба
Авиокомпанијата „Луфтханза“ денес објави дека ја заврши 2020 година со рекордна нето загуба од 6,7 милијарди евра, што укажува на тоа дека може трајно да...