Стандард

Систем

ТЕХНОЛОГИЈА

Новата надградба на Windows 10 поправа проблем со печатачите што предизвикуваше пад на системот

Влатко Зорба
По претходното ажурирање на Windows 10, некои корисници имаа проблеми со падови на системот и „синиот екран на смртта“ кога се обидоа да отпечатат нешто...
ТЕХНОЛОГИЈА

НАСА користи Linux и отворен код во Ingenuity

Влатко Зорба
Официјални претставници на НАСА открија детали за технологијата во беспилотното летало Ingenuity, кое успешно слета на Марс оваа недела, како дел од мисијата „Марс 2020“....
ЕКОНОМИЈА

МБА: Банкарскиот систем е стабилен, депозитите се сигурни

Берта Китинска
Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги отфрла како неточни и општествено неодговорни тврдењата од одредени субјекти во текот на изминатите денови. Воедно апелира, „граѓаните да не...
ЕКОНОМИЈА

Спасовски: Банкарскиот систем кој е најстабилен, ќе мора да носи дел од товарот

Берта Китинска
Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ ги коментираше  економските мерки, напоменувајќи  дека банките треба да помогнат малку повеќе без притоа да...
КОМПАНИИ

Туризмот има потенцијал, потребна е системска поддршка

msp-admin
Туристичко – угостителската комора (ТУК) и Националната Асоцијација за дојдовен туризам (НАИТМ) одржаа прес конференција во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) со фокус...