Стандард
ЕКОНОМИЈА

МБА: Банкарскиот систем е стабилен, депозитите се сигурни

Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги отфрла како неточни и општествено неодговорни тврдењата од одредени субјекти во текот на изминатите денови. Воедно апелира, „граѓаните да не се вознемируваат од изјави и објави на неточни и непроверени информации за банкарскиот систем“.

-Препорачуваме да се следи официјалниот извор на информации за работењето на банките – Народната банка согласно која банките се стабилни и сигурни, располагаат со исклучително високо ниво на ликвидност, а солвентноста е повеќе од двојно повисока од законскиот минимум, наведува МБА.

Според Асоцијацијата, банкарскиот систем во секој момент може да одговори на потребите на граѓаните и компаниите, преку квалитетна и соодветна кредитна поддршка и клучно – преку безбедност за нивните депозити.

-Тоа се темели на стабилноста и сигурноста на банките и е демант на секоја пласирана невистина којашто се однесува на банкарскиот систем, стои во сооптшението од МБА.

Поврзани вести

Aко недела биде прогласена за неработен ден, оние кои ќе работат да земаат поголема дневница

Берта Китинска

Исплатени 255 милиони денари субвенции за градинарски култури

Stefanija Kuzmanovska

Владата ја усвои информација за потребата од дополнителни средства за проектот за поврзување на локални патишта

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!