СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

На европските берзи цените на акциите паднаа, па индексот STOXX 600 се лизна од рекордно ниво, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат дополнителни ризици пред почетокот на сезоната на објавување на квартални деловни резултати на компаниите.

Индексот STOXX 600 на водечките акции во Европа падна за 0,3 проценти во 9:30 часот, откако минатата недела го достигна највисокото ниво во историјата и ги надомести сите загуби од корона-кризата во короната.

Лондонскиот индекс FTSE падна за 0,60 проценти, на 6.876 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,10 проценти, на 15.217 поени, а парискиот CAC 0,05 проценти, на 6.163 поени.

Цените на акциите паднаа и на азиските берзи утрово, па индексот на азиско-пацифички берзи MSCI, без јапонскиот, се намали за 1,1 процент околу 9:30 часот.

Инвеститорите не одбиваат ризик

На берзата во Токио, пак, индексот Nikei се лизна за 0,8 проценти, на 29.538 поени.

Инвеститорите не сакаат да ризикуваат додека чекаат низа макроекономски извештаи кои ќе покажат колку брзо кинеската економија се опоравува од коронa-кризата.

Инвеститорите оваа недела ќе се фокусираат на почетокот на сезоната на објавување деловни извештаи на американски компании за првиот квартал од оваа година.

Аналитичарите во анкетата на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 се зголемила за околу 25 проценти во изминатиот квартал во споредба со истиот период минатата година. Тоа би бил најголемиот квартален скок на заработката од 2018 година.

Но, високо поставената граница може негативно да влијае на берзата ако резултатите на компаниите се полоши од очекуваните.

Поврзани вести

Huawei со приход од 64,2 милијарди долари за првата половина на 2020 година

msp-admin

Расте интересот за одгледување органско овошје и зеленчук во Македонија

msp-admin

Маск отпушта 75% од вработените во фабриката во Невада

msp-admin