СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Минатата недела цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 проценти

Нa светските пазари, цените на нафтата минатата недела паднаа за повеќе од 2 проценти, бидејќи најголемите светски производители најавија зголемување на производството, а трговците не се сигурни кога побарувачката ќе порасне значително поради третиот бран на ширење на коронавирусот.

Така, на лондонскиот пазар, цената на барелот во петокот падна на 62,95 долари, додека на американскиот пазар се лизна на 59,35 долари.

Минатата недела цените значително флуктуираа од ден на ден, додека трговците „мереа“ како ќе се одрази побарувачката на нафта поради новиот бран на „затворање“ во европските и другите земји и како се опоравува економијата.

Доколку на пазарот доминираа стравувањата од слаба побарувачка како резултат на третиот бран на коронавирус што се шири во Европа, цените ќе паѓаа, а ако преовладуваше оптимизмот за закрепнување на економиите и побарувачката, цените ќе растат.

На пазарот значително влијаеше и одлуката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници да го зголемат производството за 2 милиони барели дневно во периодот од мај до јули.

Групата долго време го координираше производството за околу 7 милиони барели на ден за да остане во чекор со намалената побарувачка во времето на пандемијата на коронавирус.

Сепак, ОПЕК + неодамна одлучи да ги ублажи намалувањата, бидејќи очекува дека со вакцинацијата против ковид-19 и постепеното „отворање“ на фармите, побарувачката ќе се опорави.

„Поволните изгледи за заздравување на побарувачката се во сенка на одлуката на ОПЕК да го зголеми производството за приближно 2 милиони барели дневно до крајот на јули“, вели Џим Ритербуш, претседател на Ritterbusch and Associates.

Нова блокада?

Аналитичарите очекуваат дека глобалните резерви на нафта ќе продолжат да паѓаат и дека во втората половина на годината, кога заздравувањето на светската економија ќе добие на интензитет, побарувачката за гориво ќе се зајакне.

Сепак, оптимизмот го потиснува повторното затворање во некои делови на светот, а побарувачката може да биде загрозена од проблеми со вакцинацијата.

„Пазарот на нафта моментално чека, трговците го следат темпото на вакцинирање за да проценат кога ќе се случи следната фаза на заздравување на побарувачката и ги следат нуклеарните разговори во Виена за да откријат кога иранските буриња би можеле да се вратат на пазарот“, вели аналитичарот на УБС, Џовани Стауново.

Кинеските и руските претставници во петокот изјавија дека е постигнат напредок во напорите да се вратат Иран и Соединетите држави во нуклеарниот договор во 2015 година и дека сите страни ќе се состанат повторно следната недела.

Договор за тоа може да резултира со укинување на американските санкции за иранскиот енергетски сектор и продолжување на извозот на иранска нафта.

„Ако се воспостави конкретна рамка (договор) во наредните недели, значителни количини на иранска нафта најверојатно ќе се појават на пазарот во втората половина на 2021 година“, вели Хелима Крофт од RBC Capital.

Поврзани вести

ГТЦ со загуба од скоро 35 милиони денари

msp-admin

Месечен младински додаток по 3.000 денари за сите млади вработени во производна дејност

msp-admin

Цените на нафтата паѓаат

msp-admin