Таг : Електрична енергија

МАКЕДОНИЈА

Почнува постапката за изградба на ХЕЦ Чебрен

Берта Китинска
Владата денеска на седница донесе одлука да почне постапка за доделување концесија за користење на вода за производство на електрична енергија од хидроелектрични централи на...
Забава МАГАЗИН

Што треба да правите со фрижидерот кога ќе снема струја

Доколку во вашиот стан или куќа снема струја, немојте да го отварате фрижидерот или замрзнувачот бидејќи тие можат да ја одржуваат храната замрзната дури 72...
МАКЕДОНИЈА

МЕПСО: Немало дефект ниту прекин во напојувањето со електрична енергија од трансформаторската станица „Скопје 3“

Влатко Зорба
Демант на информацијата објавена во врска со прекин во снабдувањето со електрична енергија објавија од МЕПСО. Според нив, немало дефект ниту прекин во напојувањето со...
Компании и пазар

Анѓушев: Мора да внимаваме како ќе ја обезбедиме електричната енергија во нашата држава (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, се обрати на меѓународниот саем и конференција за обновливи извори на енергија, енергетска ефикасност, вода...
Компании и пазар

Honda ќе ги електрифицира своите возила во Европа до 2022 година

Влатко Зорба
Honda најави дека ќе ги забрза плановите за електрификација на своите возила во Европа. Јапонската компанија има намера сите свои масовни модели на нашиот континент...
Вести

Над еден милион луѓе во Калифорнија се без електрична енергија

Влатко Зорба
Повеќе од милион луѓе во Калифорнија останаа без електрична енергија откако главната дистрибутерска компанија го прекина снабдувањето како претпазливост, поучена од искуството од минатата година,...