Стандард
КОМПАНИИ

Honda ќе ги електрифицира своите возила во Европа до 2022 година

Honda најави дека ќе ги забрза плановите за електрификација на своите возила во Европа. Јапонската компанија има намера сите свои масовни модели на нашиот континент да бидат електрично напојувани до 2022 година наместо 2025 година, како што беше првично најавено. Така, во текот на следните 36 месеци, Honda ќе лансира 6 електрифицирани возила во Европа, вклучувајќи го и хибридниот Jazz. Honda CR-V веќе има хибриден погон, како и суперавтомобилот NSX.

Компактниот е-автомобил Honda e, исто така, ќе пристигне до клиентите следната година, а потоа очекуваме да ги електрифицираат и Civic и HR-V. Honda има намера да го користи во глобален размер e:Technology, која ќе се однесува на сите електрифицирани модели на компанијата, вклучително и мотоцикли и други производи. За возилата, назнаката ќе го наведе и типот на погонот – на пример, новата верзија на Jazz ќе вклучува бренд e: HEV, кој доаѓа од Hybrid Electric Vehicle.

Покрај тоа, Honda најави дека ќе се здружи со Vattenfall во Европа, што ќе им овозможи на потрошувачите да ги полнат своите автомобили за делови од денот со најдобри цени, а исто така ќе промовираат и употреба на енергија од обновливи извори. Услугата ќе започне во 2020 година и првично ќе биде достапна во Велика Британија и Германија.

Поврзани вести

Список на земји што ви нудат виза ако работите од дома

msp-admin

Црна Гора „спушта рампа“ за обложување на странски страници

Влатко Зорба

Тим Кук навести дека Apple влегува во проект за автономни автомобили

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!