Стандард
ЕКОНОМИЈА

Царовска најавува санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска потврди дека ќе има санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците.

-Платите итно треба итно да се исплатат на работниците, треба да се покаже одговорност од страна на компаниите. Направен е голем пропуст и секако санкционирање на компаниите ќе се случи. Во моментов, Генералниот секретаријат ги испитува сите правни можности, се покренуваат сите елементи кои се можни, истакна Царовска, одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компанијата „Витек“ во ТИРЗ Скопје 1.

На веб страницата на Владата вчерабеше објавен и списокот со компаниите на кои им е исплатена државна помош за минимална плата поради пандемијата со КОВИД-19, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени.

Поврзани вести

Угостителските објекти од 21 јануари најверојатно ќе работат до 23 часот

Влатко Зорба

Ангеловска-Герберих: Трговската размена со Германија порасна за 18%

msp-admin

Бектеши: УЈП да поднесе кривични за фирмите кои ја злоупотребиле државната помош

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!