Таг : дом

Дом и дизајн МАГАЗИН

Како да се ослободите од досадните инсекти и други домашни штетници

Кристина Денесовска
Со појавата на несаканите штетници во домот, животот станува неподнослив. Го уништуваат намештајот и облеката, ја расипуваат храната и ги плашат децата и животните. Понекогаш...
МАКЕДОНИЈА

ДОМ организираше трибина на тема “Перспективите на македонската евроинтеграција”

Берта Китинска
Во Скопје, денес зелената партија ДОМ организираше трибина на тема “Перспективите на македонската евроинтеграција”. На трибината пред присутните се обратија генералната секретарка на Европската зелена...
МАКЕДОНИЈА

Мизрахи го посета семејството Наумовски и нивниот опожарен дом во Ѓорче Петров

Берта Китинска
Министерката Мизрахи во посета на семејството Наумовски чиј дом беше опожарен Скопје, 5 февруари 2020 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи,...
МАКЕДОНИЈА

Поповска: Да не се гледа профит во услови на високо загадување

Поради консултации со институциите дали забраната за увоз на отпад кој се користи за загревање, вчера беше прескокнат од дневен ред Законот за забрана на...
Политика

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

Влатко Зорба
ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките назелената партија, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа...
Дом и дизајн

Работи во домот кои не би требало да ги чистите со оцет

Кристина Денесовска
Кога станува збор за природни средства за чистење, оцетот е најчесто главна ѕвезда. Меѓутоа, иако неговата употреба е сестрана, постојат материјали на кои киселината од...
МАКЕДОНИЈА

Поповска: Блокирањето на Законот за одбрана е политичка игра пред изборите

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ немаат аргументи зошто се против една изборна единица, отворени листи и еднаква родова застапеност, па затоа ги блокираат законите со илјадници амандмани....
Дом и дизајн МАГАЗИН

9 нешта кои не смеете да ги собирате со правосмукалка

Елена Даскалова
Чистењето со правосмукалка ни изгледа како најлесен и најбезбеден начин да ги отстраниме нечистотиите од нашиот дом. Сепак, некои „ѓубриња“ не треба да се чистат...
Дом и дизајн МАГАЗИН

4 предмети што не смеете да ги чистите со сода бикарбона

Елена Даскалова
Сода бикарбона важи за едно од најмалку штетните и најеколошките средства за чистење, што наоѓа широка примена во домаќинството. Многу често ќе видите препораки за...
Политика

ДОМ: Нашите пратенички гласаа против рамниот данок

Влатко Зорба
Пратеничките од ДОМ на денешната пленарна седница гласаа против враќањето на рамниот данок, што ќе се применува во следните три години. „Прогресивниот данок овозможува социјална...