СТАНДАРД life

Дивоградби

ЕКОНОМИЈА

Пановски: Законот за легализирање дивоградби не е крај, туку нов почеток, а бројот на куќи на Попова Шапка, Матка ќе расте драматично во следниот период.

За архитектот Мартин Пановски обидот да се оправда носењето на Законот за легализирање на дивоградбите со социјални причини е неприфатлив . „Изјавата дека „има граѓани...
ЕКОНОМИЈА

Морачанин: Законот за легализирање дивогради е дискриминирачки во однос на граѓаните кои ги почитуваат правните процедури

Влатко Зорба
Законот за легализирање дивогради е дискриминирачки во однос на граѓаните кои ги почитуваат правните процедури, изјави за „Стандард“ пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин. Неговото изгласување...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Преку нов предлог Закон го продолжуваме процесот на легализација на дивоградбите

Влатко Зорба
Наша интенција е да го продолжиме рокот за легализација преку нов Закон за да може да им се даде можност на сите физичи и правни...
КОМПАНИИ

Колку дивоградби лани „никнале“ во земјава?

msp-admin
Во текот на минатата година во земјава се регистрирани 866 бесправно изградени објекти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според видот на објектот, бесправно...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески бара носење нов закон за легализација на дивоградбите

Влатко Зорба
Легализацијата на дивоградбите со новиот закон нема да биде едно евро од квадрат, соопшти денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по поставувањето на...