СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Еден од најбогатите Кинези држен како заложник во неговиот дом

Основачот на најголемиот светски производител на домашни уреди, „Мидеа груп“, Хе Сијангжан, бил спасен откако го држеле како заложник напаѓачите кои провалиле во неговата куќа, јавуваат кинеските медиуми.

Полицијата соопшти дека примила дојава во неделата навечер дека е провалена куќа во Фошан, недалеку од Хонгконг, и дека петмина осомничени биле уапсени рано утрово.

Во полициското соопштение се наведува само презимето на жртвата, но неколку кинески весници и портали објавија дека станува збор за 78-годишен милијардер.

„Мидеа“ се заблагодари на полицијата на социјалните мрежи, но не потврди дека Хе бил жртва на кривично дело, пренесува АП.

Хе е четврт најбогат човек во Кина, а според извештајот на групата „Хурун“, неговото богатство вреди 25 милијарди долари.

Поврзани вести

По 230 Балканци секој ден заминуваат во Германија на работа

msp-admin

Корона-вакцини на „Даркнет“ се наоѓаат и за 1.200 долари

Влатко Зорба

6 бизнис идеи за кои не ви требаат многу пари

msp-admin