Таг : Шахпаска

Политика

Шахпаска: Не сме виделе лидер на опозиција што има страв да се соочи со својот народ

Јагода Шахпаска од СДСМ на ТВ 24 изјави дека изборите не се желба на СДСМ, туку се добри за запазување на роковите, односно продлжување на...
Политика

Шахпаска: Од денеска предвремена исплата на пензиите за месец април (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„И овој месец, над 320.000 пензионери пред време ќе ги добијат своите пензии. Од денеска започнува исплатата на пензиите за месец април, а за да...
МАКЕДОНИЈА

Ѓорчев, Шахпаска и Исмаили на Зимската сесија на ПС на ОБСЕ

Stefanija Kuzmanovska
Пратениците Владимир Ѓорчев, Јагода Шахпаска и Реџаиљ Исмаили, членови на Делегацијата на македонското Собрание во ПС на ОБСЕ денеска и утре во Виена ќе учествуваат...
МАКЕДОНИЈА

Митревски и Шахпаска: СДСМ во Собранието донесе историски одлуки кои ги отворија перспективите

Берта Китинска
Како координатор на пратеничката група на СДСМ и Коалицијата во Собранието на Република Северна Македонија со задоволство можам да констатирам дека за изминативе две и...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи е заштитен Уставот

Stefanija Kuzmanovska
Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и...
Политика

Шахпаска: 27.000 семејства примаат за 300% повисока социјална помош (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Придобивките од сеопфатната социјална реформа, денес директно ги чувствуваат над 120.000 наши сограѓани, кои се наоѓаат во социјален ризик. Социјалната помош ја зголемивме за 300...
Политика

Шахпаска: Кон крајот на годината ќе се приближиме до ветувањето за плата од 100.000 денари за лекарите специјалисти

Влатко Зорба
„Продолжуваме континуирано да го унапредуваме здравството преку вистински и конкретни реформи. Платите на докторите ги зголемивме за 15 отсто“, изјави вчера од трибината во Берово...
Политика

Шахпаска: 421 лице добива неповратни средства за самовработување (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Со ребалансот на Буџетот за 2019 година дополнителни 421 лице добиваат неповратни средства од Програмата за самовработување. Овие лица по успешно изработениот бизнис план набрзо...
Политика

Шахпаска: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, вработените во јавниот сектор за септември ќе добијат повисока плата за 5 отсто (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Вработените во јавниот сектор за месец септември ќе добијат повисока плата за пет проценти од досегашната. Платата ќе биде исплатена во законски предвидениот рок до...