Таг : Макрон

Вести

Меркел никогаш не е видена како носи маска: Дојдете таму кај што пазарувам!

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот изјави дека досега не е видена со маска за лице, иако таа ја носи при купување намирници, затоа што...
Вести

Макрон – Путин: Франција и Русија се посветени на стабилноста во Либија

Влатко Зорба
Макрон и Путин разговараа за продолжување на соработката Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази уверување дека неговата земја би можела да соработува со Русија за...
Вести

Макрон: Војната против епидемијата не заврши, но среќен сум со првата освоена битка против вирусот

Влатко Зорба
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во своето обраќање пред нацијата денес рече дека треба да се гради Европа независна од Кина и САД, прогласувајќи ја...
Фудбал

Пресврт во Франција: И Макрон сака фудбалот да се продолжи?

Stefanija Kuzmanovska
Првиот човек на францускиот фудбал, Ноел ле Грат, за весникот L’Equipe изјави дека претседателот на државата, Емануел Макрон, лично се заложил за францускиот фудбалски шампионат...
ЕУ

Меркел и Макрон: ЕУ да се подготви за следниот бран на коронавирус

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и четворица други членки на ЕУ испратија писмо до претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лејен...
АНАЛИЗИ ЕУ

Нов фронт во ЕУ: Курц против оската Меркел-Макрон

Прашањето за економска помош на земјите најтешко погодени од пандемијата на коронавирусот, отвори нов фронт во ЕУ: Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предводи земјите кои...
ЕУ

Курц против планот за закрепнување на ЕУ на Меркел и Макрон

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го критикуваше планот за закрепнување на европската економија од последиците од коронавирусот предложен од Германија и Франција. Курц рече дека Австрија...
Вести

Макрон изгуби апсолутно мнозинство во парламентот

Неколку членови на владејачката партија на Емануел Макрон, се преселуваат во нова парламентарна група во долниот дом на францускиот парламент, оставајќи го претседателот без апсолутно...