Таг : Макрон

Вести

Макрон најави олеснување на мерките против коронавирусот

Влатко Зорба
Франција викендов ќе започне со олеснување на мерките против КОВИД-19, така што до Божиќ продавниците, театрите и кината ќе се отворат повторно и луѓето ќе...
СВЕТ

Макрон со ултиматум до муслиманите, најави сузбивање на исламистичкиот сепаратизам

Stefanija Kuzmanovska
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика муслиманските лидери во земјата да изготват еден вид повелба за вредности што ќе ја почитуваат во иднина, со која...
ЕУ

Макрон: ЕУ не може повторно да се потпре на САД со доаѓањето на Бајден

Влатко Зорба
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Европската унија мора да развие свој капацитет за самостојно дејствување во технолошкиот, меѓународниот сектор за финансии и одбраната. Во...
АНАЛИЗИ

Европското „муслиманско прашање“ и новата секуларна крстоносна војна

Stefanija Kuzmanovska
„Муслиманското прашање“ денес се побрзо станува она што беше „еврејското прашање“ во Европа од 19 век. Негативниот став кон исламот и муслиманските заедници се повеќе...
СВЕТ

Макрон: Терористичката закана е европска реалност

Stefanija Kuzmanovska
Европа сака да ги остави своите граници отворени, но исто така сака и подобро да ги заштити своите надворешни граници, изјави денес францускиот претседател Емануел...
АНАЛИЗИ

Војната на Макрон против „исламскиот сепаратизам“ дополнително ја подели Франција

Влатко Зорба
На францускиот претседател Емануел Макрон ќе му треба поддршка од 6 милиони муслимани во земјата доколку сака да го искорени насилниот екстремизам што доведе до...
Вести

Макрон: Пријателска земја е нападната, ова е наша Европа

Влатко Зорба
По вечерашниот напад во Виена во кој, според последните информации, загинаа 7 лица – се огласи и францускиот претседател Емануел Макрон. Тој на својот официјален...
СВЕТ

Министер на ОАЕ ги брани ставовите на Макрон за муслиманите

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати Анвар Гаргаш ги повика муслиманите да ги прифатат ставовите на францускиот претседател Емануел Макрон за наводната неопходност...
СВЕТ

Ал Каеда му се заканува на Макрон, повикaa на убиство на сите кои го навредуваат Мухамед

Stefanija Kuzmanovska
Џихадистичката група Ал Каеда денеска ги повика своите приврзаници да ги убијат сите луѓе кои го навредуваат муслиманскиот пророк Мухамед и се заканија дека ќе...