Стандард
КОМПАНИИ

Европа стравува од банкрот: Холандските угостители ја тужат владата поради мерките

Европските угостители веќе подолго време се борат да преживеат, бидејќи не работеле со месеци, поради строгите мерки за корона. Сопствениците на ресторани во Хрватска велат дека минатата недела имале мизерен сообраќај, откако повторно им било дозволено да послужат кафе, но само „за носење“.

Слична е состојбата и во другите земји, на пример во Германија, Италија и Холандија. Многу продавници и барови се трајно затворени, а германските пиварници сега се во посебни проблеми. Бидејќи таму се продолжува полицискиот час, здружението бара помош од државата, бидејќи се фрла многу непродадено пиво.

Во исто време, холандските угостители протестираат. Покрај тоа, тие одат чекор понатаму, тужејќи ја владата за небрежност.

Целта на тужбата е да се укинат строгите мерки што ја попречуваат нивната работа, односно заработката, а зад тоа стои Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија. Најголемата организација, KHN, наведува дека го направила тој чекор, бидејќи „владата не обезбедила јасен план за повторно отворање, четири месеци по затворањето на локалите“.

Минатата недела, судот застана на страната на групата за спречување карантин „Viruswaarheid“ и донесе одлука дека недостасува точна правна основа за време на полицискиот час од 21 до 4,30 часот, што иницираше улични протести.

Полицискиот час требаше да се откаже, но против тоа решение беше поднесена жалба. Холандската влада се очекува да го продолжи полицискиот час за уште три недели денес, но ќе им овозможи работа на фризерите и средните училишта повторно следната недела, јавуваат локалните медиуми.

Поврзани вести

Швајцарска и германска компанија излегуваат од „Северен тек 2“

Влатко Зорба

Штериев останува на чело на Македонска берза

msp-admin

Гугл најави намалување на брзината на Јутјуб поради коронавирусот

msp-admin