Таг : Холандија

Вести

Бројот на смртни случаи во Холандија е значително поголем од официјалните податоци

Влатко Зорба
Холандскиот завод за статистика соопшти дека бројот на загубени животи од коронавирусот во таа земја е значително поголем од официјалните податоци на здравствените власти. Централниот...
Фудбал

Холандија го сака Алегри за селектор

Влатко Зорба
Фудбалскиот сојуз на Холандија го контактирал италијанскиот тренер Масимилијано Алегри во врска со работата на селекторот на репрезентацијата. Фудбалскиот сојуз на Холандија бара селектор, откако...
Вести

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за производство на кокаин (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Холандската полиција ја пронајде најголемата лабораторија за производство на кокаин во градот Нивен и уапси 17 лица од Колумбија, Турција и Холандија. Полицијата наведува дека...
Регион

Хрватска ќе ја тужи Холандија поради големата загуба во туризмот

Влатко Зорба
Туристичкиот сектор во Хрватска разгледува тужба против Холандија поради одлуката на земјата да ја стави Хрватска на својата листа на високо ризични земји. По одлуката,...
Вести

Руте го прекина одморот поради порастот на заразените во Холандија

Влатко Зорба
Поради нагло зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Холандија, премиерот Марк Руте апелираше до туристите да ги избегнуваат најпрометните делови на Амстердам. Ројтерс...
Вести

Холандија не препорачува да се носат маски затоа што биле „бескорисни“

Влатко Зорба
Холандската влада соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски за да го забават ширењето на коронавирусот, сметајќи дека нивната ефикасност...
Регион

Холандските туристи масовно ја напуштаат Хрватска

Влатко Зорба
По објавувањето на одлуката на нивната влада, која ја стави Хрватска на портокаловата листа поради коронавирусот, Холанѓаните од камповите на северот на Истра масовно ги...