Стандард
КОМПАНИИ

Просечна цена на квадрат на црногорско приморје е 1.359 евра

Просечната цена на квадратен метар на нов стан во Црна Гора во четвртиот квартал од минатата година изнесува 1.007 евра и е пониска за 11,3 проценти во споредба со истиот период во 2019 година, додека е за 15 проценти повисока во споредба со третиот квартал од 2020 година, објави МОНСТАТ.

Статистичарите пресметале дека просечната цена на квадратен метар на нов стан во Подгорица е 985 евра, во крајбрежниот регион тој е 1.359 евра, во централниот регион 635 евра, додека во северниот регион просечната цена на метар квадратен во нова зграда беше 766 евра.

– Просечната цена на квадратен метар стан во нова зграда во Црна Гора во категоријата компании во четвртиот квартал од 2020 година изнесува 1.160 евра, додека во категоријата солидарна конструкција на станови изнесува 612 евра – посочуваат во МОНСТАТ, пренесува порталот ЦДМ.

Во најавата на МОНСТАТ се прикажани просечните цени на квадратен метар станови во нова градба според следниве категории: компании (просечна пазарна цена) и солидарна конструкција на станови.

Поврзани вести

Авиокомпаниите, аеродромите и производителите на авиони на работ на пазарна егзистенција

Влатко Зорба

Кој е Енди Џеси – новата „ајкула“ на Амазон?

Влатко Зорба

Благодарение на поддршката од Германија, градовите ширум Балканот привлекуваат трипати повеќе инвестиции

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!