Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Продолжува опоравувањето на пазарот на криптовалути, биткоин повторно над 40.000 долари

Закрепнувањето на пазарот на крипто-валути се опоравува втор ден по ред, а најпопуларните дигитални токени повторно растат.

Биткоинот се тргува по цена од 40.527 долари утрово, што е раст од нешто повеќе од 4 проценти. Пазарната капитализација на биткоинот е повторно над 758 милијарди долари.

Етереум, кој изгуби над 50 проценти од својата вредност по експлозијата минатата недела, денес расте за околу 8,83 проценти. Во моментов се тргува со 2.913 долари.

Овој месец, по низата негативни наслови поврзани со изјавите на влијателни инвеститори и бизнисмени, како што е шефот на „Тесла“ Елон Маск, и одлуките на државните регулаторни тела, пазарот на криптовалути пропадна и поголемиот дел од дигиталните пари изгубија вредност .

Поврзани вести

Google Pay и Samsung Pay ќе прифатат плаќања со Bitcoin

Влатко Зорба

Биткоин вреди повеќе од 60.000 долари – раст од 80% од почетокот на годинава

Влатко Зорба

Маск објасни зошто инвестирал во биткоин, а не во доџкоин

Влатко Зорба