СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

САД ја тргнаа кинеската Xiaomi од црната листа

Кинеската технолошка компанија Xiaomi во средата објави дека американскиот суд ја отстранил ознаката Кинеска комунистичка воена компанија (CCMC) и ги укинал сите ограничувања што ги спречуваа Американците да купуваат или да поседуваат нејзини акции.

Производителот на потрошувачка електроника соопшти дека американскиот суд во областа Колумбија во вторникот издал конечна одлука со која се укинува терминологијата CCMC што и е доделена од Министерството за одбрана на САД.

„Xiaomi повторува дека станува збор за отворена, транспарентна корпорација која тргува јавно и работи независно и се управува независно“, рече претседателот на Xiaomi, Леи Џун.

Поднесок до судот навестуваше на почетокот на мај дека Министерството за одбрана на САД ќе ја отстрани Xiaomi од црната листа на САД, што е корекција на еден од последните потези на Трамп пред да ја напушти Белата куќа.

Xiaomi поднесе тужба против Министерството за финансии на САД и Министерството за одбрана на САД во јануари минатата година, со барање за поништување на одлуката на американската влада за сместување во листа на комунистички и воени компании.

На почетокот на минатата година, Министерството за одбрана на САД го прошири списокот на кинески компании кои работат во Соединетите држави, кои, според Вашингтон, се поврзани со кинеската воена индустрија. Во тоа време беа наведени девет компании, вклучително и Xiaomi.

Xiaomi негира каква било поврзаност со кинеската воена индустрија.

Кинеската компанија е основана во 2010 година и е еден од најголемите производители на паметни телефони во светот. На крајот на декември 2020 година, пазарната капитализација на Xiaomi за прв пат надмина 100 милијарди долари.

Поврзани вести

Рекорден пад на невработеноста во САД во јуни

msp-admin

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од 9 милиони евра се издадени на граѓаните

msp-admin

Донација за Проект Среќа од компанијата Жито Лукс

Берта Китинска