Таг : судење

МАКЕДОНИЈА

Јавната расправа за „27 април“ продолжува на 2 јуни

Судењето за организаторите на настаните од 27 април во Собранието продолжува на 2 јуни 2020 година, информираат од Основниот кривичен суд Скопје. – Предметот со...
МАКЕДОНИЈА

Русковска: Од одбраната на Јанева се уверивме дека се уште е во филмот „Чарлиевите ангели“

Денеска на рочиштето на „Рекет“, обвинителството, односнот Вилма Русковска ги искажува завршните зборови за случајот Обвинителството истакна дека има докази дека покрај тоа што Јовановски...
МАКЕДОНИЈА

„Рекет” продолжуваа со завршни зборови

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги каже завршните зборови за случајот „Рекет”, за потоа...
МАКЕДОНИЈА

Поранешниот пратеник Весел Мемеди ќе сведочи за „27 април”

Берта Китинска
Претседателот на НДП, Весел Мемеди и Стефан Младеновски (амнестиран учесник од упадот во Собранието) се следите сведоци кои е предвидено денеска да сведочат во Кривичниот...
МАКЕДОНИЈА

На 15 мај продолжува судењето за организаторите на 27 април

Судењето за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието продолжува на 15 мај годинава, кога треба да бидат сослушани сведоците Стефан Младеновски и Весел...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Вељаноски не прифати да се расправа за избор на претседател на Собранието

Трајко Вељаноски не прифати промена на дневниот ред и да се премине на точката за избор на претседател, изјави премиерот Оливер Спасовски, кој сведочеше на...
МАКЕДОНИЈА

„Ласкарци” се враќа во судница

По неколку недели пауза за денеска во Кривичниот суд Скопје е закажано рочиште за судскиот предмет „Ласкарци”. Од судот и Обвинителството потврдија дека нема најави...
МАКЕДОНИЈА

Русковска: Велјановски можел да го исклучи мониторот на говорницата кога Ибраими започнал да ја пее албанска химна

Премиерот Оливер Спасовски и Антонио Кочков на 13 мај ќе бидат повикани да сведочат на рочиштето во кое се обвинети поранешниот претседател на Собранието Трајко...
МАКЕДОНИЈА

Двајца сведоци на денешното рочиште за „27 април“

На денешното рочиште за настаните од 27-ми април ќе сведочат Михаил Младеновски и Сашко Коцевски. Застапник на обвинението е Вилма Русковска. Обвинети за терористичко загрозување...
МАКЕДОНИЈА

Поранешната специјална обвинителка Јанева ќе дава исказ во случајот „Рекет“

Берта Китинска
Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет“ во кој исказ треба да даде обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева....