Таг : судење

Фудбал

На Куман му се заканува суспензија од 12 натпревари за коментарите за судењето на „Ел Класико“

Stefanija Kuzmanovska
Одделот за интегритет на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) ги проследи коментарите на тренерот на Барселона, Роналд Куман до комитетот за натпреварување. Ова се коментарите на...
МАКЕДОНИЈА

Грков за „Талир“: Пред избори добив наредба да дадам 15 илјади евра за ВМРО-ДПМНЕ

Берта Китинска
Сопственикот на кавадаречката компанија „Урбан инвест“, Јован Грков, во своето денешно сведочење во случајот „Талир“ изјави дека лично од обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски...
МАКЕДОНИЈА

Поради отсуство на судијката се одложи „Тортура”

Берта Китинска
Се одложи денешното рочиштето за случајот „Тортура”, каде првообвинет е екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Судењето беше одложено поради отсуство на судијката Александра Ристеска....
Компании и пазар

Поранешниот шеф на Nissan побегна од судење, па сега ќе подучува други

Stefanija Kuzmanovska
Карлос Госн, поранешен извршен директор на Nissan кој побегна од судење во Јапонија поради финансиски проневери, започнува програма за деловна обука со цел да помогне...
Политика

Рангелова ослободена од одговорност, бара соочување со Мицкоски

Берта Китинска
Ослободена од одговорност за судскиот предмет „Шамарите во Центар“ е поранешната пратеничка Даниела Рангелова. „ Сега си ја докажав правдата и сега можам слободно да...
МАКЕДОНИЈА

Русковска бара 10 илјади евра за клевета од ВМРО – ДПМНЕ

Берта Китинска
Денеска се одржа судењето на  шефот на Јавното обвинителство за организиран криминал и на корупција, обвинителката Вилма Русковска против ВМРО – ДПМНЕ. Вилма Русковска во...
МАКЕДОНИЈА

Судењето против браќата Усеини одложено за 26 октомври

Влатко Зорба
Првото рочиште од судскиот процес што пред Основниот суд Охрид се води против браќата Усеини е одложено за 26 октомври. Причина за одложувањето е влошената...
МАКЕДОНИЈА

Ново рочиште на „Монструм“ – предмет е во фаза на доказна постапка

Берта Китинска
Случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во април во 2012 година продолжува денеска со рочиште што е резервирано за сведоци на одбраната на...
МАГАЗИН

Детали од судењето на провалникот кој упадна во куќата на Еминем

Stefanija Kuzmanovska
Во текот на оваа година, светски познатиот музичар Еминем доживеа негативно искуство, кога непознат маж упадна во неговата куќа во Детроит. Раперот првично помислил дека...