СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Поранешниот шеф на Nissan побегна од судење, па сега ќе подучува други

Карлос Госн, поранешен извршен директор на Nissan кој побегна од судење во Јапонија поради финансиски проневери, започнува програма за деловна обука со цел да помогне во економското заздравување на Либан.

Инаку Либан стана негово прибежиште, а таа земја беше погодена од кризата. Тој откри планови за обука на бизнис лидери, обезбедување техничка обука и создавање нови работни места како дел од новата врска со Универзитетот USEK во Бејрут.
Оваа вест доаѓа помалку од два месеци откако разорната експлозија го потресе главниот град и ја втурна земјата во економски проблеми.

Госн, кој и самиот се соочи со обвиненија за лошо однесување по драматичното бегство од Токио во Бејрут во декември 2019 година, рече дека иницијативата не е политички мотивирана, туку има за цел да го поддржи Либан во овој тежок период.

“Овде станува збор за создавање работни места, вработувања и претприемачи со цел да се овозможи општеството да ја преземе својата улога во обновувањето на земјата“, рече тој на прес-конференција, најавувајќи ја програмата.

До апсењето во ноември 2018 година, Госн беше прославен за пресвртот што го направи во Nissan. Бизнисменот роден во Бразил, кој порасна во Бејрут, беше голема фигура во автомобилската индустрија и имаше клучни раководни позиции.

Партнерството со USEK доаѓа кратко по неговото враќање во Либан кон крајот на минатата година и беше наречено чекор напред. Ќе се фокусира на помагање на компаниите кои се борат и учење на поединците да “станат непроценливи“.

“Моделот е мое искуство, што мислам дека се основните потреби на врвниот менаџер во многу конкурентна средина“, рече Госн.

Првиот од курсевите, што треба да започне во март, ќе биде достапен за околу 20 високи извршни директори во Либан и на Блискиот исток.

Поврзани вести

Рекорден број ресторани во Јапонија банкротираа за време на пандемијата

Влатко Зорба

Автопаркот на Елон Маск: Што вози основачот на Tesla?

msp-admin

Балканот би можел да биде еден од победниците во пост-ковид ерата

msp-admin