СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Блумберг ја продава империјата доколку стане претседател, еве ги кандидатите

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг, вети дека ќе ја продаде својата компанија за обработка на финансиски податоци и медиуми Bloomberg, ако стане претседател на САД.

Се поставува прашањето кој би можел да ја купи оваа компанија, со оглед на нејзината вредност. Тоа очигледно ќе мора да биде некој со длабок џеб, на пример финансиски конзорциум, некоја од водечките технолошки компании или некој од најбогатите луѓе во светот.

Најблизок конкурент на Bloomberg е Refinitiv (поранешна членка на групацијата Thomson-Reuters) којшто минатото лето беше продаден на Лондонската берза за 27 милијарди долари.

А кои се, според Wall Street Journal, кандидатите за купување на Bloomberg, прочитајте на следниот линк!

Поврзани вести

Цените на нафтата се зголемија по неочекуваниот пад на американските залихи

msp-admin

Арсовска: Доколку веднаш не им се помогне на компаниите, нема да останат компании кои понатаму ќе генерираат средства во буџетот

msp-admin

ФИТР: 203 стартапи продолжуваат во следна фаза на јавниот повик Стартапувај 2

msp-admin