Стандард
КОМПАНИИ

6G ќе ја замагли линијата помеѓу реалното и виртуелното

Првите мрежи од петтата генерација (5G) стапија во функција едвај оваа година, но сега се работи на новиот стандард за комуникација – 6G. Оние што се вклучени во развојот ги потенцираат важните придобивки од идните мрежи на шеста генерација.

5G обезбедува успех во стапките на податоци споредено со 4G, но ова е оддалеку не е границата на мобилните мрежи. Според програмерите, новите 6G мрежи ќе бидат толку моќни што можат драстично да ги променат навиките на потрошувачите.

Мрежата 6G ќе биде побрза и побезбедна, пишува „Гизчина“. Брзината на мобилната врска ќе стане толку голема што е можно да се комбинира реалниот и дигиталниот свет скоро целосно, т.е. границите помеѓу реалното и виртуелното ќе бидат замаглени.

Воведувањето на шестата генерација на мобилни комуникации се очекува да започне во втората половина на тековната декада и најрано во следната.

За дефинирање на барањата за 6G технологија, Меѓународната унија за телекомуникации (ITU) создаде специјална група, FG NET-2030. Неодамна, извршниот директор на Huawei и основач Рен Женфеј потврди дека компанијата истовремено работи на технологии за мрежи 5G и 6G.

Поврзани вести

Кои се тројцата претставници на серијата Huawei P40 што ќе се продаваат во земјава?

msp-admin

ИКТ индустријата во регионот има најголем потенцијал но, потребна и е квалификувана работна сила

msp-admin

„Фолксваген“ исплати најголем дел од оштетите по скандалот „дизелгејт“ во Германија

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!