Стандард

Технологија

ТЕХНОЛОГИЈА

5G технологија: Покренување на еволуцијата на сајбер безбедноста

Влатко Зорба
Не може да се негира дека сајбер безбедноста навистина игра важна улога за секој бизнис во денешно време. Но, нејзината важност порасна во голема мера...
ЕКОНОМИЈА

Каква технологија стои зад процесот замрзната храна?

Влатко Зорба
Замрзнувањето на храната е добро воспоставен процес за зачувување што ги обезбедува квалитативните и нутритивните карактеристики на храната на подолг период. Како најстар и најпознат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Маск нуди награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за фаќање на јаглерод

Влатко Зорба
Шефот на Тесла моторс, Елон Маск во четвртокот вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за фаќање јаглерод (carbon capture) Фаќањето...
КОМПАНИИ

5Г технологија носи иновации какви што досега немаме видено

msp-admin
Операции на далечина, контролирање на работата на домашните апарати од далечина, паметни фабрики, паметни мрежи, урбана сигурност, паметно земјоделство, паметни нови медиуми, брзина на интернетот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачка интелигенција ќе „лови“ опасни датотеки во Gmail

msp-admin
Вештачка интелигенција на Google скенира милијарди датотеки што се прикачени на пораките на Gmail секој ден за да идентификуваат малициозни документи. Во својата работа, интелигентниот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Дигиталната телепортација има потенцијал да го промени светот

msp-admin
Ставате мали, удобни очила, ги кревате контролерите и притискате копче. Дрон лета над преполни градски улици. Преку очилата, можете да видите што гледа и дронот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Инстаграм повлече една „популарна“ опција од менито

msp-admin
Инстаграм работат на многу промени на својата апликација, а она што поголемиот дел корисници веќе го забележаа е дека недостига табот „Following“ од менито каде...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!