Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Маск нуди награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за фаќање на јаглерод

Шефот на Тесла моторс, Елон Маск во четвртокот вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за фаќање јаглерод (carbon capture)

Фаќањето на емисиите на глобалното затоплување станува критичен дел од многу планови за борба против климатските промени, но до денес е направен многу мал напредок во технологијата, со напори насочени кон намалување на емисиите наместо отстранување на јаглеродот од воздухот.

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) на крајот на минатата година соопшти дека е потребно нагло зголемување на примената на технологијата за фаќање јаглерод, доколку земјите сакаат да ги постигнат целите на нето-емисиите на нула.

„Јас донирам награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за фаќање јаглерод“, објави Маск на Твитер, проследен со уште еден твит кој ветува повеќе детали следната недела.

Поврзани вести

LG воведува ултра лесни лаптопи со екрани 16:10

Влатко Зорба

Dell ги проширува своите можности за работа со iPhone преку компјутер (ВИДЕО)

msp-admin

Познати спецификациите на Huawei P50 Pro 5G

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!