СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин падна под 30.000 долари

Биткоинот падна под 30.000 долари во четвртокот, со што криптовалутата продолжи да паѓа откако ја зголеми за четири пати вредноста минатата година.

Дигиталната валута падна за 17 проценти на 29.246,67 долари, бришејќи од пазарот 100 милијарди долари, покажуваат податоците на CoinDesk.

Сега е намален за повеќе од 30 проценти од највисоките 41,940 американски долари претходно овој месец.

Најновиот пад, кој доаѓа без јасна причина, ја нагласува нестабилноста на валутата, која стана популарна инвестиција за трговците во последниве години, иако сè уште има ограничена примена во реалниот свет.

Биткоинот порасна повеќе од 300 проценти во 2020 година.

Етереум, дигиталната валута што е втора по Биткоин, падна уште повеќе во четвртокот – 22 проценти на 1.053,80 долари.

Според CoinDesk, сега е 27 проценти под највисокото ниво од претходната недела. ЕТХ минатата година порасна за 471 процент.

Поврзани вести

Централната банка на Тајланд со планови за дигитален бат

Влатко Зорба

Аналитичарите се прашуваат: Кој купи биткоини за 806 милиони долари?

Влатко Зорба

Доџкоин доби нови фанови – Далас Маверикс

Влатко Зорба