СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Гејтс го „сруши“ биткоинот?

Биткоинот падна под 45.000 долари, откако минатата недела ја достигна највисоката вредност – 58.355 $.

Ова се случи откако милијардерот Бил Гејтс рече дека тој „не е фан на биткоинот“ затоа што претпочита да инвестира во производствени компании, пренесува „Телетрејдер“.

Најпознатата криптовалута во светот падна за 5,37 проценти, на 44.559,9 долари во 02:38 часот по источно време.

Вомоментов се тргува за 45.853 долари, според CoinMarketCap.

Поврзани вести

Биткоин е се поблизу до пазарна капитализација од 1 трилион долари

Влатко Зорба

„Копањето“ Биткоин може да ја подигне ГЛОБАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА за 2 степени до 2033 година

Влатко Зорба

JP Morgan објави 34 блокчејн работни места, ги засилува напорите за JPM монета

Влатко Зорба