СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ НА БИТКОИН: Криптовалутата од утрово во голем „минус“

Биткоинот денес е во значителен пад, па така околу 11 часот цената на најпопуларната криптовалута беше околу 47.100 долари. Вредноста на дигиталната паричка е во постојан „минус“ од полноќ, по македонско време, кога цената достигна скоро 49.000 долари.

Така, во последните 24 часа, биткоинот ослабе за повеќе од 6 проценти.

Во текот на изминатата недела, биткоинот претрпе одредена корекција, а со тоа и скоро сите други криптовалути.

Откако на 21 февруари достигна рекордна вредност од 58.000 долари, што е двојно повеќе од влегувањето во 2021 година, неговата цена падна на 44.000 или 25 проценти помалку од рекордот минатиот петок.

Поврзани вести

Влијанието врз животната средина при„ копање“ на биткоин можеби и не е толку големо

Биковиот пазар за Биткоин е во критичен месец

Влатко Зорба

Биткоин е помалку ризичен од „Дау Џонс“, вели експерт на „Блумберг“

Влатко Зорба