Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ НА БИТКОИН: Криптовалутата од утрово во голем „минус“

Биткоинот денес е во значителен пад, па така околу 11 часот цената на најпопуларната криптовалута беше околу 47.100 долари. Вредноста на дигиталната паричка е во постојан „минус“ од полноќ, по македонско време, кога цената достигна скоро 49.000 долари.

Така, во последните 24 часа, биткоинот ослабе за повеќе од 6 проценти.

Во текот на изминатата недела, биткоинот претрпе одредена корекција, а со тоа и скоро сите други криптовалути.

Откако на 21 февруари достигна рекордна вредност од 58.000 долари, што е двојно повеќе од влегувањето во 2021 година, неговата цена падна на 44.000 или 25 проценти помалку од рекордот минатиот петок.

Поврзани вести

Скоро 200 милиони XRP испратени до Coinbase

Влатко Зорба

Топ 10 криптовалути според растот во 2021 година (инфографик)

Влатко Зорба

ПРВ ТРАНСФЕР ВО ИСТОРИЈАТА СО КРИПТОВАЛУТИ: Шпански третолигаш купи играч со Биткоин

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!