СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

„Морган Стенли“ размислува да се обложи на Биткоин

Добро позната инвестициска поделба на американската банка „Морган Стенли“ размислува да додаде Биткоин на својата листа на „хеџови“.

Според извештајот на Блумберг, инвестицискиот гигант од Вол Стрит, размислува да додаде Биткоин во своето портфолио откако ги истражувал потребите на клиентите.

Инвестициската група наречена „Контрапоинт Глобал“ (КГ) се проценува на повеќе од 150 милијарди долари и стана позната во светот на заедничките фондови по своите рекордни перформанси во просторот.

За да се придвижи напред со какви било инвестиции во најголемата криптовалута, на „КГ“ ќе му треба одобрување од „Морган Стенли“ и регулаторите.

Ако сепак продолжи, тоа во суштина би значело дека „Морган Стенли“ одобрува инвестиција во нестабилната криптовалута.

„Контрапоинт Глобал“ инвестира првенствено во етаблирани и нови компании од сите големини во САД. Компанијата инвестира и во компании со „голема капитализација“ ширум светот.

Всушност, одобрувањето на Биткоин за „Морган Стенли“ не би се сметало за невообичаено сега. Извештајот на „Блумберг“ ја следи веста дека „БНЈ Мелон“, друг гигант од Волстрит, започнува услуги за чување криптовалути за своите клиенти.

Банкарскиот гигант со 247 годишна историја има имот од 2,2 трилиони долари и повеќе од 41 трилион долари под негова грижа. Нејзиниот основач, Александар Хамилтон, исто така ја краси банкнотата од 10 американски долари.

Ако некогаш имало олицетворение на традиционално банкарство, тоа е „БНЈ Мелон“ и тие навидум ги поддржуваат криптовалутите.

Покрај тоа, голем број најстари банки во светот го следат примерот. Најголемата италијанска банка, „Банка Џенерали“, минатата година ги претстави плановите да понуди чување на криптовалута како дел од нејзините напори да им служи на клиентите заинтересирани во индустријата.

Покрај тоа, криптовалутите беа најжешката тема во областа на финансиите на годинешниот состанок на Светскиот економски форум во Давос.

Сето ова се случува бидејќи пазарот на криптовалути продолжува да расте, а интересот доаѓа од секоја насока, вклучително и од институциите.

На почетокот на минатата недела, Тесла откри дека купил Биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари во изјава до Комисијата за хартии од вредност. Ова ја турна нагоре криптовалутата од опсегот, со кој се тргуваше околу една недела, скокајќи над 42.000 долари.

Биткоинот во моментов е поставен на 48.784 долари, што е близу од рекордното високо ниво. Вкупната капитализација на сите криптовалути е исто така на рекордно високо ниво, што лебди околу 1,49 трилиони долари.

Поврзани вести

Сејлор: Биткоин станува корпоративен и тоа со брзо темпо

Влатко Зорба

„Голдман Сакс“ ќе понуди на клиенти биткоин за управување со богатството

Влатко Зорба

Твитовите на Маск и Кубан го катапултираа доџкоин

Влатко Зорба