СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

ASUS ќе го претстави ROG Phone 5 на 10 март

Бидејќи бројот четири се смета за несреќен во Кина, ASUS одлучи да го прескокне со серијата паметни телефони ROG Phone. Значи, следната генерација на гејминг телефонот ќе биде ROG Phone 5.

Во меѓувреме, компанијата, исто така, соопшти дека премиерата на уредот ќе биде на 10 март, со што ќе започне специјална страница посветена на настанот. Постои тајмер што го одбројува преостанатото време.

За жал, не се споделуваат детали поврзани со идниот модел, но има гласини за некои од неговите параметри. Ќе го користи чипсетот Snapdragon 888 и ќе има голем екран со дијагонала од 6,8 инчи.

Што се однесува до софтверот, ќе го видиме Android 11, а од интерес ќе биде можното присуство на помошен дисплеј на задната страна. Телефонот може да понуди и двоклеточна батерија со капацитет од 6000 mAh.

Поврзани вести

Sony претстави телевизори со когнитивен процесор

Влатко Зорба

Твитер најави укинување на профили поврзани со теории на заговор

msp-admin

Премиерата на Nokia 9.1 PureView е одложена за 2020 година?

msp-admin