Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple го отфрли последниот обид на Parler да се врати во App Store

Се чини дека прогонството на Parler од App Store ќе продолжи. „Блумберг“ известува дека Apple неодамна ја одбил понудата за враќање на апликацијата на iPhone, повикувајќи се на „многу несоодветна содржина“.

Apple првично го исфрли Parler од App Store во јануари, веднаш по немирите во американскиот Капитол. Apple тогаш рече дека апликацијата треба да ја подобри умереноста на нејзината содржина и да вложи поголеми напори да спречи опасна содржина во нејзината платформа. Компанијата соопшти дека суспензијата ќе остане на сила „сè додека не добиеме ажурирање што е во согласност со упатствата за преглед на App Store и не ја демонстрирате вашата можност за ефикасно умерување и филтрирање на опасна и штетна содржина на вашата услуга“.

Apple, наводно, му соопштил на Parler дека последното повторување на нејзините упатства „не е доволно за да се усогласат со упатствата за прегледување на App Store“. Не се само упатствата на Parler, туку и фактот дека апликацијата сè уште е исполнета со „крајно непожелна содржина“. Факт е дека едноставните пребарувања откриваат крајно несоодветна содржина, вклучувајќи ја и лесно забележливата навредлива употреба на погрдни термини во врска со расата, религијата и сексуалната ориентација, како и нацистичките симболи, изјави Apple.

Parler не одговори веднаш на барањето за коментар. „Free speech“ апликацијата сè уште се обидува да го најде патот откако беше отфрлена од продавниците за апликации на Apple и Google и отсечена од веб-услугите на Amazon. Веб-страницата на Parler е рестартирана и работи, но нејзината иднина останува неизвесна. Извршниот директор Џон Матце беше отпуштен во февруари, а „Блумберг“ сега објави дека се отпуштени уште седум вработени, вклучувајќи ги и сите развивачи за iOS.

Поврзани вести

Samsung Galaxy Z Flip – моќен хардвер и спектакуларен дизајн (ВИДЕО)

msp-admin

Американците се позагрижени од хакирање, отколку од убиство

Влатко Зорба

Епл направи заштитна маска која штити од корона (ВИДЕО)

msp-admin