Стандард
КОМПАНИИ

Тим Кук навести дека Apple влегува во проект за автономни автомобили

Првиот човек на Apple, Тим Кук, навести дека компанијата сепак влегува во проект за автономни автомобили, за кој се шпекулираше со месеци.

– Според мене, автономијата е основна технологија. Ако се оддалечите некако, автомобилот е робот на многу начини. Автономен автомобил е робот. И, можете да направите толку многу работи со автономијата. Ќе видиме што ќе прави Apple“, рече Кук во интервју за CNBC.

– Внатрешно истражуваме толку многу работи. Многу од нив никогаш не ја гледаат светлината на денот. Не велам дека ќе биде исто и во овој случај, додаде Кук.

На прашањето дали Apple работи на самиот автомобил или технологијата во автомобилот, Кук одби да коментира.

– Сакаме да ги интегрираме хардверот, софтверот и услугите и да најдеме точки каде сето тоа се вкрстува затоа што мислиме дека таму се случува магијата. И тоа е она што сакаме да го правиме. И ние сакаме да ја поседуваме примарната технологија што е околу неа, рече тој.

Ројтерс објави во декември дека Apple напредува со технологија за автономни автомобили и планира да произведе патничко возило што би можело да ја вметне сопствената технологија за батерии уште во 2024 година.

Apple, за кој е познато дека ги чува тајните планови на производите, никогаш не ги призна разговорите со производител на автомобили за производство на возило и не беше достапен за коментар.

Поврзани вести

Петров: ФИТР е двигател на иновациите, затоа е логичен след за мојата кариера

msp-admin

Маск го престигна Гејтс: Промена на списокот милијардери, но Безос и понатаму УБЕДЛИВО најбогат

msp-admin

„Амазон“ купува „мртви“ трговски центри – во што ќе ги претвори?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!