Стандард
КОМПАНИИ

Nintendo продаде рекорден број конзоли Switch за празниците

Nintendo продаде најмногу конзоли Switch досега во празничниот квартал, дури 11,57 милиони, што значи дека се продадени скоро 80 ​​милиони конзоли од објавувањето. Продажбата на игри е исто така на врвот со скоро 76 милиони единици. Охрабрена од овој факт, јапонската компанија ги зголемува своите прогнози и верува дека до 31 март ќе продаде 26,5 милиони конзоли Switch, што исто така ја зголеми проценката на нето профитот за 33 проценти, пренесува The Verge.

Со овие податоци, Switch ја надмина конзолата 3DS, која од продажбата во 2011 година продаде вкупно 75,94 милиони единици. Да потсетиме, Nintendo престана да ја произведува целата 3DS серија минатиот септември, но и покрај тоа, 760.000 игри со 3DS беа продадени во празничниот период.

Продажбата на Switch до крајот на годината ќе биде зголемена со т.н.. „bundle“ конзоли и претстојните игри како што се Monster Hunter Rise на Capcom и Super Mario 3D World + Bowser’s Fury.

Поврзани вести

Г7: САД се повторно на маса и ќе и помогнат на глобалната економија

Влатко Зорба

Huawei оствари рекорден профит

Влатко Зорба

Tesla доаѓа во Хрватска и бара работници

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!