Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Пазарната капитализација на криптовалутите за прв пат близу 2 трилиони долари

Пазарната капитализација на сите криптовалути денес за прв пат се приближи на нивото од два трилиони (2.000 милијарди) долари.

Вредноста на сите 9.115 криптовалути што ги следи веб-страницата CoinMarketCap.com, имаше комбинирана пазарна вредност од 1,996 милијарди долари, што претставува зголемување од околу 2,6% во последните 24 часа.

Вкупната вредност на сите криптовалути на почетокот на јануари надмина 1 трилион американски долари, потпомогната од силен биков пазар на биткоинот (БТК), како и поставување алтернативни дигитални средства, вклучително и етер (ЕТХ), матична валута на блокчејн мрежата Етереум.

Се разбира, најзаслужен за овој раст е биткоинот. Пазарната капитализација на најпопуларната криптовалута на почетокот на оваа година беше 680 милијарди долари за да скокне на 1,1 трилиони долари овие денови.

Неодамнешните објави за движења на криптовалутите од страна на етаблирани финансиски играчи како „Виза“, „Пејпал“, „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ ја зајакнаа довербата на трговците дека криптовалутите ќе станат дел од финансискиот мејнстрим.

Во очите на инвеститорите, Биткоин стана дигитално злато, заштита од сите ексцеси што неизбежно ќе предизвикаат диво печатење пари насочено од централните банки, односно пред се висока инфлација и девалвација на класичните валути. Бидејќи цените на златото паѓаат благо неколку месеци, се повеќе станува јасно дека биткоинот навистина ја презеде својата улога во многу од портфолијата на големите играчи.

Инвестициите во ETF (Exchange-traded fund – Фонд за берзанско тргување) покриени со злато се намалуваат (поточно, тоа се одливи), додека интересот за сите инвестиции поврзани со криптовалути расте. За тоа сведочи неодамнешната анализа на финансискиот портал „Блумберг“, каде што тие напишаа дека минатата година беше пресвртница во перцепцијата на биткоинот во очите на институционалните инвеститори.

Бидејќи светот станува се повеќе дигитален, „Блумберг“ верува дека улогата на биткоинот ќе продолжи да расте, па затоа е јасно дека оваа година неговата шестцифрена вредност ќе биде при рака.

Во последниве месеци, жежок тренд се и незаменливите токени (non-fungible token) или кратко NFT, поради начинот на кој тие ја револуционизираа играчката и, пред сè, колекционерскиот простор. Благодарение на доаѓањето на блокчејн технологијата, гејмерите и колекционери на компјутерски игри можат да станат вистински сопственици и да заработат пари на објекти за виртуелно игри и други уникатни средства. И тоа не малку пари.

Поврзани вести

BofA: Поскапувањето на Bitcoin може да биде „мајка на сите балони“

Влатко Зорба

Обвинети 30 лица поврзани со хакирањето на Coincheck

Влатко Зорба

Кина го тестира дигиталниот јуан во Пекинг

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!