СТАНДАРД life

Франција

КОМПАНИИ

Франција и Велика Британија разговараат за заедничко спасување на „Eurostar“

Влатко Зорба
Франција и Велика Британија преговараат за спасувачки пакет за „Eurostar International“ откако кризата со коронавируси уништи 95% од патничкиот сообраќај на возот, што ја исполнуваше...
КОМПАНИИ

За само четири дена пропадна договорот вреден 20 милијарди долари за Carrefour

Влатко Зорба
Само четири дена откако стана јасно дека канадската компанија Alimentation Couche-Tard е подготвена да го купи францускиот ланец Carrefour, двете страни потврдија дека ги завршиле...
КОМПАНИИ

Франција бара од ЕУ да формира фонд за помош на винарите

Влатко Зорба
Франција ја повика Европската комисија брзо да одговори на нејзиното барање француските производители на вина да бидат компензирани за штетата што им ја предизвикаа американските...
КОМПАНИИ

Големото британско патување за алкохол во Франција е при крај

Влатко Зорба
Повеќе од две децении, францускиот пристанишен град Кале уживаше во постојан прилив на Британци кои прават брзо сопирање на оваа станица со една цел: да...
КОМПАНИИ

Huawei гради фабрика во Франција: Ќе произведува 5G опрема за целиот европски пазар

msp-admin
Кинески Huawei ќе гради фабрика за производство на технолошки решенија за мобилни мрежи на истокот на Франција, прва нејзина ваква фабрика надвор од Кина, беше...
ЕКОНОМИЈА

Франција реализира 100 милијарди долари извоз во исламските земји

Stefanija Kuzmanovska
Бојкотот на француските производи станува сè пошироко распространет во земјите од исламскиот свет, по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за исламот и муслиманите. Бројни...
ЕКОНОМИЈА

Франција подготвува стимул од 100 милијарди евра за економијата

Stefanija Kuzmanovska
Франција планира да потроши 100 милијарди евра за да ја извлече економијата од остриот пад предизвикан од пандемијата на коронавирусите, соопштија во четвртокот владини претставници,...
ЕКОНОМИЈА

Франција забележа историски пад на БДП од 13,8 проценти во вториот квартал

Stefanija Kuzmanovska
Франција забележа историски пад на бруто-домашниот производ од 13,8 проценти во вториот квартал поради епидемијата на коронавирус, објави денес Институтот Инсе. Откако ја мери француската...
КОМПАНИИ

Франција најавува историски план од осум милијарди евра за автоиндустријата

msp-admin
Францускиот претседател, Емануел Макрон претстави историски план за помош од осум милијарди евра на производителите на автомобили, погодени од последиците од пандемијата и за нејзина...