Стандард
ЕКОНОМИЈА

Франција подготвува стимул од 100 милијарди евра за економијата

Франција планира да потроши 100 милијарди евра за да ја извлече економијата од остриот пад предизвикан од пандемијата на коронавирусите, соопштија во четвртокот владини претставници, а премиерот најави 160.000 нови работни места во 2021 година.

Новиот стимулативен пакет вклучува 35 милијарди евра за зајакнување на конкурентноста на економијата, 30 милијарди евра за еколошки енергетски мерки и 25 милијарди за да се помогне во заштитата на работните места, објаснија официјални лица.

Транспортниот сектор ќе добие 11 милијарди евра, од кои 4,7 милијарди ќе бидат наменети за железницата. Четири милијарди евра ќе бидат издвоени за реновирање на згради за да се подобри нивната енергетска ефикасност.

Индустријата за водород, за која јавноста смета дека треба да има клучна улога во преминот од фосилни горива кон еколошки горива, ќе добие две милијарди евра.

Милијарда евра ќе се исплати во форма на директна помош за индустриски проекти, вклучително и 600 милиони евра што треба да им помогнат на компаниите да го вратат производството во Франција.

Вредноста на стимулот одговара на четири проценти од бруто домашниот производ (БДП), што значи дека Франција инвестира повеќе државни пари во својата економија од сите други поголеми европски земји, изјави официјален претставник пред објавувањето на планот.

„Целта на планот е да ја спасиме нашата економија од колапс и да спречиме експлозија на невработеност“, изјави францускиот премиер Жан Кастекс за радиото РТЛ.

Владата сака планот да овозможи создавање на најмалку 160.000 работни места во 2021 година, додаде Кастекс.

Стимулациите главно се насочени кон компаниите и скоро немаат цел да ја зајакнат личната потрошувачка, традиционален двигател на растот на Французите, за разлика од германските, каде намалената стапка на ДДВ цели точно на потрошувачите.

Владата на претседателот Емануел Макрон смета дека планот ќе дозволи економијата да се врати на нивото на пред-пандемијата до 2022 година.

Француската економија е во рецесија и падна за 13,8 проценти во вториот квартал, што се совпадна со блокадата воведена за сузбивање на Ковид 19. Во текот на целата 2020 година, тоа треба да се намали за 11 проценти.

Поврзани вести

САД обезбеди 16 милиони долари за антикорупција, иницијативи за млади и економска конкурентност во земјава

Депозитите на населението изнесуваат 4,5 милијарди евра

msp-admin

ССМ: Исправаме голема неправда кон работниците

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!