СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

4 најдобри бизнс совети од Бил Гејтс

Бил Гејтс е еден од најпознатите и најценетите милијардери ширум светот. Од напуштањето на Харвард до основањето на „Мајкрософт“, Гејтс тргна по неконвенционален пат кон успехот.

Заедно со развојот на технолошкиот гигант „Мајкрософт“, овој претприемач им е познат на луѓето по својата интензивна работа и придонес кон социјалните проблеми, поради што е особено ценет.

Преку „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, милијардерот донираше најголем дел од своето богатство во бројни социјални цели кои го поддржуваат развојот на здравствените, социјалните и образовните области.

Гејтс има клучна улога во воведувањето мерки за искоренување на детската парализа и помага во борбата против болести како што се СИДА, туберкулоза и маларија низ целиот свет.

Денес, на 28 октомври, овој деловен тајкун го слави својот 65-ти роденден, а ние ви ги презентираме неговите најпознати мантри за успех.

1. Кој рано рано, две среќи граби

Првата лекција на Бил Гејтс за успех е да се фатиме за работа што е можно побрзо. Гејтс имал само 13 години кога започнал да работи со компјутери.

Како тинејџер, Гејтс ја напишал својата прва програма на компјутер „General Electric“. Училиштето во кое присуствуваше го препозна неговиот талент за програмирање и го ангажираше да креира програма за распоред на часови во училиштето.

2. Обрнете внимание на луѓето со кои поминувате време

Во едно од неговите интервјуа во кое ги советуваше младите да се вратат на училиште, Бил Гејтс го рече ова: „Опкружете се со луѓе кои ве предизвикуваат, ве подучуваат и ве охрабруваат да бидете најдобри“.

Зборувајќи со Гејтс на Универзитетот Колумбија во 2017 година, Ворен Бафет се согласи со него на оваа тема и додаде: „Ќе се движите во насока на луѓето со кои се дружите. Затоа е важно да се дружите со луѓе кои се подобри од вас“.

3. Никогаш не ја потценувајте моќта на делегирање

Кога првпат го основаше „Мајкрософт“ со неговиот пријател Пол Ален, тој самиот го напиша најголемиот дел од кодот, а исто така го уредуваше со други вработени.
Но, тој знаеше дека неговата страст за програмирање е неодржлива доколку сака компанијата да расте, па затоа реши да им верува на другите вештини кога станува збор за програмирање и ја делегираше својата работа.

Како што компанијата се ширеше, тој мораше да делегира и да работи на своите вештини кога станува збор за менаџерската работа.

Затоа, според Гејтс, тој го донел талентираниот Стив Балмер, кој „навистина ги сакаше луѓето и управувањето“.

4. Размислувајте за вашите вработени и работете со нив

Додека работел во „Мајкрософт“, Гејтс внимателно ги следел своите вработени. Во едно интервју, Гејтс рече: „Ја знаев регистрацијата на сите, па можев да погледнам на паркингот и да видам кога доаѓаат луѓето, кога заминуваат“.

Бил ги возеше сите свои вработени колку што можеше за да се осигура дека квалитетот на работата не е загрозен и дека продуктивноста е на максимум.

Поврзани вести

НУК: Дел од угостителите кои беа затворени по 5 мај ќе извисат од шестиот пакет мерки

Битиќи: Фирмите кои нема да ги исплатат платите, ќе добијат прекршочна казна

Берта Китинска

Стопанската комора на Македонија бара целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари

msp-admin