СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple работи на алтернатива на пребарувачот на Google

Без да прави многу бучава, Apple прави сè поголеми напори да развие сопствена технологија за пребарување за iPhone, пишува Financial Times.

Ова се случува додека регулаторите проверуваат милијарди долари во плаќања што Google ги прави секоја година за да се осигура дека неговиот пребарувач е инсталиран како таков по дифолт на различни уреди.

Кога корисниците на iPhone со најновата верзија на оперативниот систем iPhone, iOS 14, внесуваат барање во полето за пребарување, Apple сега ги прикажува своите сопствени резултати од пребарувањето, наместо оние на Google. Исто така, покажува предлози за автоматски препораки, нагласувајќи како да научите од најчестите прашања за пребарување. Сепак, малкумина сигурно ја забележале промената.

Министерството за правда на САД минатата недела поднесе тужба за исплати што Google ги прави на Apple за да биде стандарден пребарувач. Агенцијата ги цитира „проценките на јавноста“ дека Google секоја година за оваа намена на Apple му плаќа од 8 до 12 милијарди долари.

Внатрешниот пребарувач на Apple ќе и даде на компанијата алтернатива на „Google Search“, доколку властите одлучат да го блокираат нивното партнерство. Случајот, инициран од Министерството за правда, го прави развојот на пребарувачот на Apple поитен, велат експертите за маркетинг, кои побараа анонимност. Според нив, т.н. Applebot, веб-базирана алатка за градење база на податоци на материјали преку Интернет, стана поактивна неодамна.

Во последниве години, Apple привлече голем број експерти за пребарувачи. Во април, компанијата го ангажираше менаџерот за пребарување на Google, Џон Џанандреа. Покрај тоа, Apple релативно често објавува огласи за работни места поврзани со пребарувачите.

Компанијата на Тим Кук одби да даде коментар.

Поврзани вести

HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Влатко Зорба

Microsoft ја отстранува можноста да се „прескокнат“ ажурирањата на Windows 10

msp-admin

Лоша вест за јутјуберите: Се воведува дополнителен данок во САД

Влатко Зорба