СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Раст на профитот на кинеските државни компании

Профитот на државните компании кои доминираат во кинескиот банкарски, нафтен и друг сектор во индустријата се зголемил за 25% минатата година, соопшти денеска кинеската влада.

Вкупните приходи на компаниите на национално ниво се зголемија за 2,2 проценти во текот на 2019 година, на 30,3 трилиони јуани (4,7 трилиони долари), рече Пенг Хуаганг, генерален секретар на Државната комисија за супервизија и управување со средства.

Пенг на прес-конференција рече дека профитот пораснал за 2,1 процент на 1,4 трилиони јуани (215 милијарди долари).

Комисијата за надзор и управување со имот надгледува 97 компании директно во сопственост на владата.

Кина ја отвори својата економија релативно рано, во март 2020 година, откако владејачката партија прогласи победа над вирусот, кој првпат се појави во централниот град Вухан на крајот на 2019 година.

Поврзани вести

Светска банка за стандардизирање на договорите за вакцини против корона

Влатко Зорба

„SPAC“ со месеци ги тресе САД: Зошто овој инвестициски систем привлече и „обични смртници“?

Влатко Зорба

ММФ: Кина економски се врати на нивото на раст како пред пандемијата

Влатко Зорба