Стандард
КОМПАНИИ

Раст на профитот на кинеските државни компании

Профитот на државните компании кои доминираат во кинескиот банкарски, нафтен и друг сектор во индустријата се зголемил за 25% минатата година, соопшти денеска кинеската влада.

Вкупните приходи на компаниите на национално ниво се зголемија за 2,2 проценти во текот на 2019 година, на 30,3 трилиони јуани (4,7 трилиони долари), рече Пенг Хуаганг, генерален секретар на Државната комисија за супервизија и управување со средства.

Пенг на прес-конференција рече дека профитот пораснал за 2,1 процент на 1,4 трилиони јуани (215 милијарди долари).

Комисијата за надзор и управување со имот надгледува 97 компании директно во сопственост на владата.

Кина ја отвори својата економија релативно рано, во март 2020 година, откако владејачката партија прогласи победа над вирусот, кој првпат се појави во централниот град Вухан на крајот на 2019 година.

Поврзани вести

За шест месеци странски инвестиции од 122,6 милиони евра

msp-admin

„Eurobarometer“: Кои се најважните прашања за иднината на Европа по завршувањето на пандемијата?

Влатко Зорба

Winemaker dinner series во Дистрикт, со Château de Gourdon вината на Тиквеш

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!