Стандард
КОМПАНИИ

Рекорден пад на продажбата на автомобили во Европа

Продажбата на автомобили во Европа падна за речиси една четвртина минатата година, додека пандемијата на коронавирус ја предизвика најтешката криза во историјата на оваа профитабилна индустрија.

Регистрацијата на нови автомобили опадна за 23,7 проценти во 2020 година, или три милиони возила, на вкупно 9,9 милиони автомобили, соопшти Европската асоцијација на производители на автомобили. Здружението наведува дека заклучувањата и другите ограничувања имале „невидени последици врз продажбата на автомобили низ цела Европа“.

Сите поголеми пазари забележаа двоцифрен пад, 32,3 проценти во Шпанија, 28 проценти во Италија и 25 проценти во Франција. Германија забележа поумерен пад од 19 проценти.

Продажбата во декември беше за 3,3 проценти пониска од претходната година, но резултатите од продажбата драстично варираа од пазар до пазар.

Германскиот производител на возила Фолксваген изгуби три проценти од својот удел на пазарот, додека добивка беше пријавена од ПСА Пежо и Фиат Крајслер, кои официјално започнаа нова обединета компанија во понеделникот, како и Тојота, пренесува АП.

Поврзани вести

Се бараат градежници, техничари, работници во услужните дејности…Слободни 9000 работни места

Берта Китинска

Русија постигна договор со ОПЕК за намалување на производството на нафта

msp-admin

Кина ќе стане водечки пазар за Интернет на нештата во 2024 година

Влатко Зорба