Стандард

Хакери

ТЕХНОЛОГИЈА

Украден изворниот код за Cyberpunk 2077 и Witcher 3, се продава на аукција

Влатко Зорба
Хакери кои го нападнаа CD Projekt Red (CDPR) пред неколку дена, поставија украден код на дигиталниот пазар, пренесува The Verge. Пред неколку дена, хакерите го...
КРИПТОВАЛУТИ

Хакери украле 100 милиони долари во криптовалути

Влатко Зорба
Европската полициска агенција, Европол, вчера објави дека учествувала во апсење на 10 хакери осомничени за кражба на 100 милиони долари криптовалути во хакерски напади на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Безбедносен проблем со TikTok ги става во ризик личните податоци на корисниците

Влатко Зорба
TikTok е социјален феномен, кој покрај неверојатната популарност низ целиот свет, се најде во центарот на политичкиот конфликт меѓу Кина и САД. Развивачите на апликацијата...
КРИПТОВАЛУТИ

Хакери со малвер напаѓаат корисници на криптовалути

Влатко Зорба
Безбедносната фирма „Интезер лабс“ соопшти дека открила едногодишна измама, во која сајбер криминалците создавале лажни апликации за крипто-валута за да ги измамат корисниците да инсталираат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери добиле пристап до изворниот код на Microsoft

Влатко Зорба
Технолошкиот гигант Microsoft во својот блог објави дека хакери кои претходно напаѓале владини агенции и приватни компании во САД, добиле пристап до внатрешни информации за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Како хакерите ја користат паниката и стравот за да шират компјутерски вируси?

msp-admin
Бидејќи коронавирусот се шири низ целиот свет, хакерите го користат стравот и конфузијата за ширење на компјутерски вируси на повеќе начини. Би-Би-Си започна да следи...
ТЕХНОЛОГИЈА

По крајот на поддршката: Windows 7 под постојани хакерски напади

msp-admin
Од 14 јануари годинава. Microsoft официјално ја прекина поддршката за Виндоус 7, бројот на хакерски напади против оперативниот систем нагло се зголеми, според безбедносната компанија....
КОМПАНИИ

Tesla доделува 1 милион долари на хакери кои успеваат да ги пробијат нивните системи

msp-admin
Втора година по ред, Tesla ќе биде голем спонзор на хакерскиот натпревар Pwn2Own. Американскиот производител на електрични возила ќе додели награди од околу 1 милион...
ТЕХНОЛОГИЈА

Џек Ма: Alibaba спречува 300 милиони хакерски напади на ден

msp-admin
Кинескиот технолошки гигант Alibaba е цел на околу 300 милиони сајбер напади секој ден, според основачот и поранешен извршен директор на компанијата – Џек Ма....