Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери добиле пристап до изворниот код на Microsoft

Технолошкиот гигант Microsoft во својот блог објави дека хакери кои претходно напаѓале владини агенции и приватни компании во САД, добиле пристап до внатрешни информации за нејзиниот програмски код. Microsoft е меѓу клиентите на американската компанија SolarWinds, чии системи беа хакирани од сајбер пирати на почетокот на оваа година.

На 17 декември, официјални лица на Microsoft признаа дека малициозниот код на SolarWinds е откриен во неговиот екосистем и е изолиран и отстранет.

„Најдовме необична активност во некои внатрешни сметки и по проверка, откривме дека една сметка е искористена за преглед на изворниот код во повеќе складишта“, велат од корпорацијата.
Сепак, тие уверија дека хакерите можат да го видат овој код, но не и да го менуваат. По истрагата на SolarWinds, тие извршија увид и открија дека не се направени никакви измени.

Поврзани вести

Твитер тестира функција „откажи го испраќањето“

Влатко Зорба

Оксфорд: Постои врска помеѓу видео игрите и благосостојбата

Влатко Зорба

Започна продажбата на хибридниот Cosmo Communicator

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!