Стандард
КОМПАНИИ

Русија и Емиратите развиваат нов суперсоничен патнички авион

Руската обединета воздушна корпорација и државниот фонд за инвестиции во ОАЕ ќе формираат заедничка компанија за развој на нов мал суперсоничен патнички авион.

Ова денеска го соопшти рускиот министер за индустрија и трговија, Денис Мантуров.

Рускиот министер потврди и дека на крајот на оваа година или на почетокот на следната, светската јавност ќе има можност да види дизајнот на авионот, пренесе Спутник.

Сепак, познато е дека целите на конструкторите се новиот авион да развие брзина до 1,8 маха, како и дека ќе бидат произведени две верзии – со осум и со 30 места за патници.

Поврзани вести

Кинеските конкуренти на Tesla ја зголемија продажбата во 2020 година

Влатко Зорба

И луксузната роба „ЖРТВА“ на пандемијата, некои БРЕНДОВИ ќе исчезнат

msp-admin

Менаџментот на хотели „Сонце“: Не можеме да коментираме за понатамошните планови за развој

Влатко Зорба