Стандард

ДДВ

ЕКОНОМИЈА

Од 18 на 10 отсто ќе се намали ДДВ на храна и пијалоци во кафулињата

Берта Китинска
Се намалува стапката на ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци. -Овие услуги ќе се даночат со нова повластена стапка на ДДВ...
ЕКОНОМИЈА

Викенд без ДДВ, една милијарда денари за поврат на граѓаните

Берта Китинска
Една милијарда денари или 17 милиони евра предивува да врати на граѓаните Министерството за финансии со вториот ребаланс на Буџетот за остварување на мерката „Викенд...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Можете да вратите до 4.500 денари: Продолжениот викенд за 11 Октомври викенд без ДДВ

Берта Китинска
Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викнд без ДДВ. Покрај новите рестрикции, Владата на вчерашната седница вечерва одлучи продолжениот викенд за 11 октомври да...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Новиот пакет економски мерки почнува од идната недела со викенд без ДДВ

Берта Китинска
Новите економски мерки од четвртиот пакет за поддршка на стопанството ќе почнат да се користат од наредната недела, најави денеска вицепремиерот, Фатмир Битиќи. Како што...
ЕКОНОМИЈА

Последниот викенд од септември ќе купуваме без ДДВ

Берта Китинска
Викенд без ДДВ во продавниците за облека, бела техника, мебел, училишен прибор ќе се организира кон крајот на септември. Премиерот Зоран Заев изјави дека кон...
ЕКОНОМИЈА

УЈП: Од 12 јуни, по 20 отсто од данокот за македонските производи

Управата за јавни приходи од 12 јуни годинава ќе прави нова пресметка на повратот на ДДВ кај граѓаните, за второто тримесечје, поради измената, кај македонските...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Поврат на ДДВ од македонски производи ќе биде 20%, а за другите 10%

На вчерашната седница Владата донесе Уредба со која повратот на ДДВ за домашни производи ќе изнесува 20%, додека на останати 10% до крајот годината, информираше...