Стандард

Њујорк

ТЕХНОЛОГИЈА

Ковид-пасоши засновани на блокчеин се издаваат во Њујорк

Влатко Зорба
Блокчеин технологијата најде уште една корисна употреба. Неговата карактеристика за непроменливост на записите и безбедното чување на податоци ја искористи IBM, кој неодамна го лансираше...
КОМПАНИИ

Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата

Влатко Зорба
Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата, објави лондонски „Гардијан“. Дури 875.000 жители на Лондон, или околу еден од...
КОМПАНИИ

Волстрит предупредува дека може да го напушти Њујорк по повеќе од два века

Влатко Зорба
Њујоршката берза предупреди дека може да ја напушти земјата доколку властите воведат данок на трансфер на акции. Волстрит директно се спротивстави на плановите на претседателската...
КОМПАНИИ

Ситигруп не успеа да ги врати по грешка испратените 500 милиони долари

Влатко Зорба
Со одлука на американскиот суд, Ситигруп не успеа да врати погрешно платени 500 милиони долари. Така, планот на Ситигруп да врати стотици милиони долари кои...
КРИПТОВАЛУТИ

Њујорк ќе биде следниот Bitcoin центар?

Влатко Зорба
Ендру Јанг, миленик на Демократската партија во трката за следниот градоначалник на Њујорк, рече дека ќе го претвори Њујорк во „центар за Биткоин и други...
КОМПАНИИ

Луѓето бегаат од Њујорк: Становите се празни, притисок врз цените на недвижностите

msp-admin
Менхетен го имаше најлошиот мај во изминатата деценија кога станува збор за ново изнајмените станови. Имено, жителите го напуштаат градот, така што индустријата за недвижнини...