Стандард
БИЗЛАЈФ

БЕЗОБРАЗНИ ЦЕНИ НА ЗЛАТИБОР: Половина литар пиво и два сока скоро 1.600 динари

Угостителите, кои се меѓу најпогодените за време на пандемијата на коронавирусот, најдоа начин да ги надополнат загубите. Или барем оние кои работат во туристички центри.

Социјалните мрежи се преплавени со слики на фискални сметки кои покажуваат астрономски цени на пијалоците.

Соковите, кои дури и во локалите во главниот град чинат меѓу 150 и 200 динари, во кафуле на Златибор, мора да издвојат дури 480 динари за нив. Меѓутоа, ако сте повеќе за пиво, ќе платите околу вртоглави 650 динари за шише 0,25 л од овој пијалок.

Луѓето, благо речено, се зачудени од овие цени, па во оваа пригода блеснаа социјалните мрежи.

Мислењата се поделени, па покрај оние што го осудуваат ваквото однесување на угостители, има и такви кои го оправдуваат потегот покажувајќи со прстот кон туристите кои решиле да патуваат за време на пандемијата на коронавирусот.

Иако немаше организиран прием, околу 40.000 туристи ги дочекаа новогодишните празници на Златибор. Сместувачките капацитети беа исполнети околу 80 проценти, а најголема побарувачка имаше за приватни станови.

Убаво, сончево време беше добро за угостителите и хотелиерите, така што сите барови на централниот плоштад се полни со денови.

Поврзани вести

ЖИВОТОТ ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ Е ТОЛКУ ЕВТИН, што некаде не е потребно ни да работите

Влатко Зорба

Намалени трошоци и зголемени приходи: Како до МИЛИОН долари додека наполните 30 години?

Влатко Зорба

Мајстор за попусти во јануари: За 129 евра купила облека за нејзината ќерка и за себе за цела година

Влатко Зорба