СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

КОГА ПАРИТЕ СТАНУВААТ ТЕРЕТ: Оние што имаат 10 милиони долари се малку посреќни од нивните РАБОТНИЦИ

Да се ​​има пари и да се биде богат се смета за еден од петте најважни услови за среќа, иако бројни студии покажуваат дека патот до среќата е многу сложен. Кога собирате богатство, според Пол Долан, автор на бестселерот „Засекогаш среќен: Како да се избегне митот за совршен живот“, најголемата стапица е да станете зависник и да ви треба сè повеќе и повеќе. Затоа е клучно да знаете како да препознаете кога е доволно.

Иако ограничувањето за важноста на парите за среќа варира, според најпознатото истражување спроведено од економистите Даниел Канеман и Ангус Дитон, врв на среќен живот за Американците е кога тие заработуваат 75.000 УСД годишно. Ова е проследено со прекумерна потрошувачка и екстраваганција, кои носат сè помалку задоволство, и се повеќе и повеќе грижи. Оние кои заработуваат десет милиони долари годишно се само малку посреќни од луѓето кои работат за нив.

Покрај богатството, Долан верува дека постојат уште четири митови за среќата: да имаш успешна кариера, да бидеш вљубен, да се ожениш или да имаш деца. Да се ​​биде банкар или адвокат, вели тој, не ги прави луѓето премногу среќни, секако не се посреќни од тоа да се биде фризер или продавач на цвеќиња.

„Добра работа е таа што прави да се чувствувате добро, а не таа што носи повеќе пари“, вели Долан.

Честопати луѓето погрешно пристапуваат кон љубовта, очекувајќи дека за заљубеноста трае цел живот, но таа брзо добива нови форми токму за да се овозможат други цели во животот. Четвртиот мит е брак, но повикувајќи се на истражување, Долан посочува дека е добар за мажите во просек затоа што им носи подолг живот и повеќе пари, но не секогаш за жените. Најдолговечни жени се оние кои никогаш не биле во брак, кои се здрави и задоволни од животот, иако честопати се жалат и се обидуваат го најдат вистинскиот.

На крајот, кога станува збор за децата, тие претставуваат огромно задоволство, но носат и стрес, немир и вознемиреност. Така треба да биде, смета Долан и да не очекуваме да не прават среќни засекогаш. Истражувањето покажува дека 41 процент од жените кои се во брак и имаат деца се среќни, но среќни се и 24 проценти од жените кои не се во брак и немаат деца.

Среќата се чини дека е претежно генетски детерминирана или потекнува од раното детство. Истражувањата (Sonja Lyubomirsky: The how of hapiness) покажуваат дека генетиката носи 50 проценти среќа, а само 10 проценти ја одредуваат ситуацијата во која живееме и колку заработуваме. Останаа уште 40 проценти на кои можеме да влијаеме. Она што е клучно за секојдневното расположение, вели Елизабет Дан од Универзитетот во Британска Колумбија, е вештината за балансирање и начинот на кој го поминуваме времето.

Поврзани вести

Руска компанија продава дијамант со големина на пинг-понг топче

Влатко Зорба

Кои се најдобрите земји за пензија во 2021 година?

Влатко Зорба

Колкави се приходите на Хари и Меган по разделбата со кралското семејство?

Влатко Зорба